Ekonomiku nastartují investice do zelených technologií, plánuje Niedermayer. A vznesl obvinění vůči Sašovi Vondrovi, který je odmítá

02.05.2020 21:45

Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) na svém Facebooku píše, že si myslí, že hlavním driverem restartu ekonomiky možná budou „investice do nových technologií, spojené s dekarbonizací, stejně jako další investice, které souvisejí se snahou zpomalit změny klimatu“. Zkritizoval snahu zastavit přijímání nové legislativy týkající se klimatické politiky a také europoslance Alexandra Vondru (ODS). Jeho snahy považuje za lobbistické.

Ekonomiku nastartují investice do zelených technologií, plánuje Niedermayer. A vznesl obvinění vůči Sašovi Vondrovi, který je odmítá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Anketa

Věříte, že Kreml vyslal agenta, který měl odpravit starostu Prahy 6 Koláře?

hlasovalo: 36922 lidí
Niedermayer popsal, že jedním z největších nepřátel podnikání je nejistota a nejasné, měnící se či absentující informace o prostředí a podmínkách, ve kterých budou firmy podnikat.

Přiložil, že nejistota je problémem i pro celé ekonomiky. „Nejistota o tom, do čeho a kdy investovat, vede k nižším (nebo chybným) investicím, nižšímu růstu firem i ekonomiky a nižší prosperitě zemí. Proto, i z podstaty věci nedokonalá, leč stabilní a srozumitelná pravidla jsou pro drtivou většinu firem jasným plus,“ dodal. Druhou stranou mince má být lobbistická snaha některých subjektů tato pravidla zvrátit.

V této snaze se každý argument hodí. A argument o dopadech pravděpodobné ekonomické krize, kterou způsobila pandemie, je skutečně těžká váha. Proto, jak zmapoval deník Politico, lobbisté již zaklekli do bloků a vyrazili do boje.

Lobbisté podle Niedermayera „zatím získali zcela viditelně na svou stranu jen pár vrcholových politiků“. A poznamenává, že „náš premiér je jednou z výjimek“.

Lobbisté prý v Evropském parlamentu nemají většinu. Tím se zase opřel do europoslance Alexandra Vondry (ODS) s tím, že „navrhovaný text o zastavení nových legislativních aktivit, navržený konzervativci a prosazovaný poslancem Vondrou v hlasování, jasně neuspěl“.

Česká situace „rezignace na klimatickou politiku“ je podle jeho informací „spíše výjimečná“.

„De facto jakýkoliv navržený či již platný, ale ne účinný předpis lze touto cestou dát pod otazník a vyžadovat jeho zrušení, odložení či přepracování. A mnohdy zní jednotlivé argumenty pod vlivem nastupující recese racionálně, ale přesto může (obecně vzato) obrat kormidla proti tomu, jaké signály o dalším kurzu společnosti i ekonomiky vysílá, způsobit více škody než užitku,“ tvrdí.

Myslí si, že „hlavním driverem restartu ekonomiky“ budou „investice do nových technologií, spojené s dekarbonizací, stejně jako další investice, které souvisejí se snahou zpomalit změny klimatu“.

„Jistěže existují možnosti časové sekvence či možnosti termíny mírně upravit, a bezesporu o tom bude u každého podstatného rozhodnutí diskuse, ale zachování směru je zásadní. Nejen proto, že čím dříve budeme budoucí rizika snižovat, tím nižší cenu zaplatíme a vyšší zisky budeme mít. Hlavně totiž snížíme riziko velmi nákladné krize těžko odhadnutelných rozměrů v budoucnu,“ doplňuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…