Ekonomka: Další vládní krize? Kašel Merkelové se zdá důležitější

13.04.2012 10:11

Máme za sebou další ze série vládních krizí a stojí za pozornost, že zatímco sněmovnou hýbala tato krize o sto šest, s českým hospodářstvím prakticky nic neudělala. Právě toho si všímá známá ekonomka Markéta Šichtařová, která dospívá k názoru, že česká ekonomika funguje bez ohledu na to, zda vládne levice, či pravice. Ješitní čeští politici si to sice nechtějí připustit, ale stačí, když udrží stabilní prostředí. O zbytek se postarají firmy. V Německu je to ale trochu jinak.

Ekonomka: Další vládní krize? Kašel Merkelové se zdá důležitější
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová
reklama

Ekonomka a ředitelka nezávislé poradenské společnosti Next Finance Markéta Šichtařová si všímá faktu, že hrozba předčasných voleb v Česku naší ekonomiku nijak zásadně nepoškodila. Není to přitom poprvé, co se ukazuje, že ekonomika funguje bez ohledu na to, kdo zrovna vládne. Z pohledu jejího fungování totiž není důležité, zda zemi vede levicový, či pravicový premiér, ale o to, jak stabilní prostředí udržuje. Komentář Markéty Šichtařové vyšel na blogu idnes.cz.

Dělení na levici a pravici je přežité

Autorka má za to, že rozdíly mezi levicí a pravicí prakticky mizí a vyjma radikálních komunistů se všichni pohybují okolo politického středu. Ukazuje se tak, že to není politik, kdo zásadně ovlivňuje stát, ale firmy, které státu odvádějí daně, a lobbisté, kteří pro ně pracují.

„Jestli to náhodou nebylo tím, že ekonomické zájmové skupiny v pozadí byly stále ty samé. Vrtěli politiky, ať už se politici označovali jakkoliv. Byli to ty samé (velké) firmy a ti samí (málo viditelní) lobbisté, kteří financovali volební kampaně „levici“ i „pravici“. A byly to stále stejné sliby, které politici lobbistům za jejich peníze dávali. A stejné nátlakové skupiny, které tlačí na vládu současnou, budou tlačit i na vládu příští, zdůrazňuje Šichtařová.

Zakašlání Merkelové

To, co ovlivní chod ekonomiky mnohem víc, jsou problémy eurozóny a v českém případě zvláště případné problémy Německa. Platí, že otřesy v poslanecké sněmovně ovlivní hospodářství v Česku podstatně méně, než několik slov německé kancléřky Angely Merkelové. S trochou nadsázky lze říci, že si trhy všimnou spíše jejího zakašlání než českých politických půtek.

„Jojo, to Německo vládne českému hospodářskému růstu daleko víc, než (ješitní) čeští politici,“ uzavírá Šichtařová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oslavný článek o boji EU proti koronaviru, který vás rozpláče nebo vyvolá záchvat smíchu. Žantovský objevil také s*vině na sociálním účtu a podraz hlupáka Kalouska na celý národ

8:18 Oslavný článek o boji EU proti koronaviru, který vás rozpláče nebo vyvolá záchvat smíchu. Žantovský objevil také s*vině na sociálním účtu a podraz hlupáka Kalouska na celý národ

TÝDEN V MÉDIÍCH Bývalý předseda lidovců, bývalý předseda TOP 09, bývalý ministr financí a bývalý nám…