Premiér Andrej Babiš ve svém projevu na Nový rok řekl: „Za naší vlády stát převezme štafetu ekonomického růstu,“ řekl předseda vlády. Podle Lipovské je to významný obrat od roku 1989. Babišův projev hodnotí jako nejnosnější proto, že se v něm snažil načrtnout nějakou ekonomickou vizi.
Předseda vlády podle jejích slov vystoupil s jistou předmluvou k Národnímu investičnímu plánu. „Na jednu stranu se velmi silně hlásí k odkazu první republiky, především Jana Antonína Bati, na druhou stranu se snaží načrtnout jakousi hospodářskou politiku vlády. A na třetí straně je ten konkrétní seznam jednotlivých návrhů, které vláda spolu s kraji a obcemi přinesla,“ vyjmenovala Lipovská tři zajímavé oblasti.
Následně se pustila do porovnání plánu Bati z roku 1937 s tím vládním, o němž Babiš hovořil. „Rozdíl je v tom, že Baťa říká: musíme postavit dům, zasadit zahradu a vysadit nové stromy. Národní investiční plán ale tvrdí, že budeme muset každý den kupovat šest rohlíků, jednou týdně dvě lahve mléka a máslo. Zabývá se běžnou rutinou státu nebo investicemi, které stejně musejí být zaplaceny,“ zdůrazňuje ekonomka.
V kontextu s tím Lipovský upozorňuje, že stojíme na pokraji významné ekonomické nejistoty. „Jestli se chceme vyhnout pádu do recese, nebo dokonce do krize, pak dává smysl, když má vláda nějaký zásobník nápadů nebo investic,“ říká s tím, že podle premiérova projevu se předpokládá, že budou k dispozici dotace z evropských fondů, což není zaručeno.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab