Ekonomka Šichtařová na Frekvenci 1: Evropané jsou padlí na hlavu, politika přitahuje psychopaty

04.04.2015 17:40

Ekonomka Markéta Šichtařová zavítala do sobotního Press klubu moderátora Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1. Z jejích úst zaznělo, že ministru financí Andreji Babišovi (ANO) se nedaří vybírat daně, jak si přál, ale je to lepší než za exministra Miroslava Kalouska (TOP 09). Jasně také řekla, že politika a pocit moci přitahuje psychopaty více než jiná povolání. Stranou její pozornosti nezůstalo ani Řecko.

Ekonomka Šichtařová na Frekvenci 1: Evropané jsou padlí na hlavu, politika přitahuje psychopaty
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park

Hned v úvodu konstatovala, že ekonomická krize v Česku už skončila, ale její pokračování je stále za humny, protože nebyly vyřešeny příčiny, které k ní vedly. „Je to velké zadlužení Evropy. My, Evropané, jsme asi padlí na hlavu, protože si myslíme, že se z toho dostaneme, když se ještě více zadlužíme,“ podivovala se expertka. Nejslabší články v evropské ekonomice – tedy Řecko – je třeba nechat zbankrotovat, jinak trestáme úspěšné tím, že jejich peníze posíláme méně úspěšným.

Až přijde problém, bude zle, protože Babiš udělal chybu

Následně se věnovala ekonomice české. Daně se prý nedaří vybírat ani Andreji Babišovi (ANO). Zdá se sice, že ano, ale to jen proto, že se ekonomice daří lépe. Pokud to ale v propočtech zohledníme, zjistíme, že výběr daní stále nevypadá tak, jak by mohl. Z jejích úst však také zaznělo, že exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) se dařilo daně vybírat ještě méně.

Rostoucí ekonomika přispívá i k tomu, že se zmenšuje „armáda nezaměstnaných,“ což je pozitivní. Lidé už se také přestávají bát utrácení. Háček je v tom, že v Německu i jiných státech Evropy tyto obavy ještě nepoklesly, což brzdí i nás. Česká vláda prý udělala chybu, když v zásadě rozpustila rozpočtovou rezervu. Díky tomu se zdá, že se snížilo zadlužení Česka, ale v praxi je to tak, že nebudou peníze, pokud přijdou povodně nebo jiná katastrofa.

Evropská ekonomika se ale nepotýká jen s řeckými dluhy, ale také se spory mezi německým ministrem financí a Evropskou centrální bankou, to ale vlastně znovu souvisí s Řeckem. V této souvislosti zmínila i knihu, kterou napsala společně s manželem: Lumpové a beránci. Mimo jiné se v ní píše, že se řada politiků chová jako psychopati. „Politici, ale i vysoké funkce ve finančním sektoru mají psychopatické sklony častěji než jiní lidé,“ uvedla. Kupříkladu mezi popeláři jich zdaleka tolik nenajdeme. Obecně podle Šichtařové platí, že manuálně pracující lidé mají asi „zdravější hlavu“.  

  • Celý záznam rozhovoru naleznete na oficiálních stránkách Frekvence 1, a to ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

11:25 Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

Herečku Aňu Geislerovou rozlítil komentář Martina Fendrycha na serveru Aktuálně.cz věnující se České…