Elektronické volby jsou v nedohlednu. Prý by byly příliš drahé

23.10.2013 21:22

Mluvčí Ministerstva vnitra v Hyde parku ČT prozradil, že se chystá úprava voličských průkazů tak, aby nemohly být zfalšovány. S odvoláním na ostatní státy také odmítl, že by elektronické volby byly vhodnou cestou.

Elektronické volby jsou v nedohlednu. Prý by byly příliš drahé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební účast je podle odhadů vysoká

„Voličské průkazy budeme od příštího roku upravovat tak, aby na nich byly ochranné prvky. Budou s číslem, takže nepůjdou falšovat. Zatím se nikdy nestalo, že by někdo volil na falešný voličský průkaz, i když takové informace byly. Chceme je zabezpečit tak, aby případné falšování bylo ztížené natolik, aby to nikdo ani nezkoušel,“ uvedl Vladimír Řepka z Ministerstva vnitra.

Historky z I. republiky

Výhodnost elektronického hlasování odmítl. „Kdykoli se v okolních státech s výjimkou Estonska zaváděly elektronické volby, tak tam také brzy skončily. V Německu je zakázal soud. Navíc by to bylo velmi finančně náročné, protože kromě stávajícího systému, který bychom museli zachovat, bychom udržovali ještě elektronickou podobu. Věcný záměr zákona připravený je, ale novelizace zákona se nepřipravuje,“ prohlásil.

A v pořadu došlo i na volební historky z minulosti. „Za I. republiky byla ze zákona povinnost voličů zúčastnit se voleb,“ začal místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal. „My jsme zaznamenali případy, kdy někteří lidé odmítli jít volit, když byly volby v neděli, a raději šli na dva, tři dny do vězení, než aby porušili Boží přikázání,“ vyprávěl Drápal.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Luboš Rosí. Pozoruhodná cesta od normálního novináře k ústřednímu cenzorovi. Pak se Petr Žantovský zaměřil na cenu, kterou si roky navzájem uděluje ghetto vyvolených

7:17 Luboš Rosí. Pozoruhodná cesta od normálního novináře k ústřednímu cenzorovi. Pak se Petr Žantovský zaměřil na cenu, kterou si roky navzájem uděluje ghetto vyvolených

TÝDEN V MÉDIÍCH Zavíráním diskusí, blokováním mailové komunikace nevhodných odesílatelů či z nepohod…