Elitní instruktor vyzývá civilisty, aby se ozbrojili

01.08.2016 8:12

Lépe než policejní jednotky ochrání občany před terorismem ozbrojení neuniformovaní civilisté. Vyplývá to z rozhovoru, který serveru iDNES.cz poskytl bývalý policejní důstojník a elitní instruktor sebeobrany Pavel Černý.

Elitní instruktor vyzývá civilisty, aby se ozbrojili
Foto: Petr Blahuš
Popisek: Bojový výcvik

Podle něj se proti teroristům, šíleným střelcům nebo sebevražedným atentátníkům musí lidé bránit sami, a to zbraněmi. „Kdo splní zákonem nastavená pravidla, má mít zbraň a nosit ji u sebe,“ říká Pavel Černý po sérii krvavých incidentů ve Francii a v Německu.

Jak je totiž vidět z posledních případů, policie vždy přichází pozdě. „Není to tím, že by byla špatná, nevycvičená nebo nevybavená, ale dnes je situace, kdy by musel stát policista každých pět metrů. A to není reálné. Policie ráda pomůže, ale žádný stát nezajistí, aby policisté byli na každém kroku. To se potvrzuje v Německu i ve Francii,“ říká Černý. A dodává, že ne policie, ale neuniformovaní a ozbrojení civilisté mohou jako jediní zabránit tomu, aby lidé byli popravováni. „Vzpomeňme na řidiče motocyklu, který se pokusil v Nice zastavit kamion. Kdyby měl kromě odvahy ještě zbraň, mohl třeba zasáhnout jinak. Česko a Slovensko mají unikátní možnost neodzbrojovat občany, jako to udělaly jiné západní státy,“ upozorňuje Černý.

Celý text je ZDE

Na otázku, zda bude ozbrojený civilista vycvičen a schopen zasáhnout jako profesionálové, odpověděl mimo jiné, že ozbrojený a do zbraní nadšený civilista může mít nastříleno více hodin než policista z pouhé služební přípravy.

Za příklad dává Izrael, kde mají zkušenost, kdy člověk vezme kuchyňský nůž, který jako zbraň nezakážete, a jde zabíjet. „Útok však nejčastěji končí tím, že je útočník zastaven ozbrojeným civilistou,“ podotýká Černý.

Na druhou stranu by ale podmínky pro držení zbraní v Česku nezjednodušoval. Podle něj jsou dostatečně přísné a získat zbrojní průkaz tak není úplně jednoduché. „Nevyzývám k tomu, aby se zbraň rozdávala bez rozmyslu každému, ale aby ji mohl mít ten, kdo splní nastavené podmínky,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odpad! Diváci zúčtovali s ČT za pořad o „fake news“. A koukejte, kdo se přidal

13:44 Odpad! Diváci zúčtovali s ČT za pořad o „fake news“. A koukejte, kdo se přidal

Kvalitu nového osvětového pořadu nehodnotili jen uživatelé Facebooku, ale i kritici na ČSFD. A ani t…