Emír poprvé v Česku. Zeman mu řekl, co si myslí o jaderné válce

05.10.2022 15:22

Prezident Miloš Zeman a katarský emír Tamim bin Hamad Sání dnes v Praze byli u podpisu dohod o ekonomické spolupráci, po notifikaci Evropskou komisí též země schválí dohodu o ochraně investic. Na tiskové konferenci po jednání to řekl Zeman. Dotkli se také otázky katarského velvyslanectví v Česku, podle emíra bude otevřeno v krátké době, pravděpodobně v nadcházejících měsících. Tiskový brífink přinesla ČT24.

Emír poprvé v Česku. Zeman mu řekl, co si myslí o jaderné válce
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Setkání katarského emíra s českým prezidentem

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22139 lidí
„Emír Kataru přijal moje pozvání k návštěvě České republiky. Měli jsme velmi plodná jednání, která se týkala jak ekonomických, tak zahraničněpolitických otázek. Pokud jde o ekonomické otázky, dnes jsme podepsali dohodu o ekonomické spolupráci, závazek, že po notifikaci Evropskou komisí schválíme i dohodu o ochraně investic, která je jinak z obou stran připravena. A již dříve byla uzavřena dohoda o zabránění dvojího zdanění,“ řekl úvodem brífinku Zeman.

„Koneckonců vedle přímé linky mezi Prahou a Dauhá je perspektiva v nejbližší době zřídit velvyslanectví Kataru v České republice, naše velvyslanectví v Dauhá již funguje. Chtěl bych ocenit přátelský tón našich diskusí a věřím, že jsme položili základy budoucí strategické, tedy dlouhodobé spolupráce obou zemí. Co se týče zahraniční politiky, obě země odsuzují ruskou agresi na Ukrajinu. Zítra se Jeho Výsost zúčastní summitu hlav států nejenom Evropské unie, ale Evropy jako celku, kde právě téma Ukrajiny vedle tématu energetické krize bude profilujícím tématem. Jeho Výsosti jsem vyjádřil svůj názor, že jsme ve vážném riziku nukleárního konfliktu vzhledem k výhrůžkám použít nukleární taktické zbraně na Ukrajině. Domnívám se, že v této situaci by evropské státy, a nejenom evropské státy, měly reagovat razantní vojenskou odpovědí a že ještě před touto odpovědí by měly vyslat naprosto jasné varování, že pokud Ruská federace na ukrajinském území jaderné zbraně použije, bude reakce nikoliv pouze diplomatická, ale i vojenská, se všemi důsledky, které to může mít,“ řekl Zeman a poděkoval opět Jeho Výsosti za přijetí pozvání.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Chci poděkovat panu prezidentovi za jeho vlídná slova. Jsem velice rád, že se nacházím v České republice. Je to moje první státní návštěva ve vaší krásné zemi a děkuji panu prezidentovi za pozvání,“ řekl úvodem katarský emír.

„Vztahy mezi našimi zeměmi byly navázány před 32 lety a hovořili jsme s panem prezidentem o tom, že naše vztahy jsou mimořádně kvalitní, ale obchodní výměna a společné investice zatím nedosahují výše, kterou bychom si představovali a přáli, a doufáme, že investice a obchodní výměna se zvětší. Uzavřeli jsme dnes dohody, hovořili jsme o ekonomických otázkách, o rozvoji ekonomických vztahů mezi našimi zeměmi, hovořili jsme také o různých oblastech, ať už se jedná o sektor zdravotnictví, energetiku. Budeme sledovat tedy všechny tyto otázky a témata na společném výboru, kde budou tedy projednávány,“ dodal katarský emír.

„Před měsícem byla otevřena česká ambasáda v Kataru a já jsem rád, že mohu ohlásit, že katarské velvyslanectví bude otevřeno v České republice v krátké době, pravděpodobně v nadcházejících měsících. Také jsme hovořili o zahraniční politice, pochopitelně o regionálních otázkách, o mezinárodní situaci. Postoj Kataru je jasný. Vždy apelujeme na jednání a diplomacii k řešení jakýchkoliv sporů. A jak jsme připomněli v minulosti, nakonec každý spor se musí vyřešit jednáním u stolu. A já jsem velice rád, ještě jednou, pane prezidente, těším se na vaši návštěvu v Kataru. V nadcházejícím měsíci zde proběhne mistrovství světa, velice významná sportovní událost, a těším se na diváky z celého světa,“ dodal emír. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

21:40 Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

Covidové šílenství odeznělo, vystřídala jej další silná témata, jako je válka, energetická krize a z…