Epidemický MeSES rozpuštěn, vedoucí chtěl emigrovat do USA

18.05.2021 15:26

Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Ministerstvu poskytovala odborné pohledy pro řešení epidemie covidu-19.

Epidemický MeSES rozpuštěn, vedoucí chtěl emigrovat do USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vakcína proti koronaviru, ilustrační foto

O tom, co je zač MeSES, psal v jednom ze svých vydání časopis Reflex. Podle něj jde o skupinu neobyčejně vlivných poradců, o kterých ale vlastně nikdo neví, kde se vzali a jaký mají mandát.

ZDE JE STANOVISKO SKUPINY MESES KE ZMÍNĚNÝM ROZVOLŇOVACÍM OPATŘENÍM.

Hlavní tváří skupiny byl Petr Smejkal. Tento doposud nepříliš známý epidemiolog se objevil v únoru letošního roku, když jej premiér Andrej Babiš vyhlásil za „tvář epidemie“ a stal se hvězdou médií. Prošedivělý elegán dokázal v rozhovorech zaujmout a už začátkem března dostal od Andreje Babiše nabídku na funkci ministra po Janu Blatném.

Smejkal odmítl se slovy, že chce raději působit v odborné skupině při Ministerstvu zdravotnictví. Následně k 15. 3. vznikl výše zmíněný MeSES, který sám sebe začal prohlašovat za „vědecký poradní orgán Ministerstva zdravotnictví České republiky“.

Včera v rozhovoru pro Novinky.cz pak Smejkal uvedl, že kvůli populismu politiků, kteří lidem raději slibují prázdná hesla a bojí se přistoupit k nepopulárním opatřením, opakovaně zvažoval, že se vrátí do USA. On sám se domnívá, že boj s epidemií jsme nezvládli.

Text v Reflexu dále rozebírá, že ačkoliv se MeSES vydává za orgán ministerstva, k žádnému oficiálnímu jmenování nebo jinému kroku ministra, který by roli tohoto spolku jakkoliv posvětil, nikdy nedošlo.

Skupina začala jako orgán ministerstva veřejně působit v době, kdy na Ministerstvu zdravotnictví sice ještě úřadoval Jan Blatný, ale premiér Babiš celkem otevřeně mluvil o tom, že hledá jeho nástupce, a sám ministr už v jakési letargii jen očekával svůj konec.

Když se tedy Smejkalova skupina prohlásila za poradní orgán ministerstva, nijak nereagoval a prostě nechal skupinu MeSES, „ať si pindá“. Samozvaní poradci začali v kulometném tempu chrlit tiskové zprávy a „doporučení“ a tvářili se, že jsou oficiálním hlasem ministerstva, ačkoliv jím podle Reflexu nikdy nebyli.

Kdo je skupina MeSES? Sestava na webových stránkách představuje osoby, o kterých před pandemií takřka nikdo neslyšel, ale za poslední rok se staly „tvářemi epidemie“. Spojuje je podobný pohled na boj s koronavirem, podporující co nejpřísnější restriktivní opatření, a také razance odsuzování nesouhlasících expertů coby „pseudoodborníků“. Také je spojuje množství spolků a poradenských skupin, kterými za ten rok prošli (třeba iniciativa Sníh). A u řady z nich, jak dodává Reflex, taky poněkud problematická kompetence k řešení epidemie.

Kromě Smejkala v MeSES figurují lidé jako matematik René Levínský, Jan Kulveit (představující se jako „datový vědec“), ekonom Štěpán Jurajda nebo bioložka Ruth Tachezy. Za lékaře vystupuje ve skupině imunolog Zdeněk Hel nebo epidemiolog Rastislav Maďar. Ještě větší otazníky jsou kolem působení expertů, jako je sociolog Martin Buchtík či právník a politolog Jan Kysela.

CELÁ SESTAVA MESES.

Tato skupina se tedy začala zaštiťovat autoritou ministerstva, chrlit stanoviska a prezentovat je v médiích (například ekonom Jurajda minulý týden v Otázkách Václava Moravce).

Jak uzavírá Reflex, tato poradní skupina „existuje i neexistuje“, ale v každém případě zasahuje do řízení státu, aniž nese jakoukoliv odpovědnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…