Erdogan v Turecku zablokoval Wikipedii. Je prý obscénní

29.04.2017 21:42

V zemi půlměsíce už si nepustíte Wikipedii. Server, na který mohou občané po libosti doplňovat informace, byl tureckou vládou zablokován na základě zákona, jenž dovoluje blokovat internetové stránky znamenající riziko pro národní bezpečnost nebo stránky s obscénním obsahem.

Erdogan v Turecku zablokoval Wikipedii. Je prý obscénní
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.
reklama

Turecká vláda zakročila proti serveru Wikipedia. Studenti, ale nejen studenti, se teď na Wikipedii v zemi ležící na hranicích Evropy a Asie nedostanou, píše agentura Reuters.  Zdá se, že pokračuje utužování režimu prezidenta Recepa T. Erdogana, které se nebude líbit ani ochráncům lidských práv a pravděpodobně ani západním spojencům Turecka.

„Po technické a právní analýze byla přijata správní opatření pro tuto webovou stránku (Wikipedia.org),“ uvedl na svých internetových stránkách turecký telekomunikační úřad. Stalo se tak na základě zákona určeného na ochranu národní bezpečnosti, blahobytu společnosti a udržení veřejného pořádku.

Celý článek naleznete zde

Rozhodnutí úřadu však ještě musí přezkoumat turecké soudy. Podle zákona mají soudci 48 hodin na to, aby zákaz Wikipedie zrušili nebo jej ponechaly v platnosti. Časová lhůta započala v sobotu v 8 hodin ráno. Uživatelé, kteří se pokusí vstoupit na stránky po světě hojně využívané internetové encyklopedie, pouze zjistí, že se jim nepodaří navázat spojení.

Občasné výpadky čas od času postihnou v Turecku i sociální sítě. Úřady tvrdí, že se tak děje v důsledku přetížení internetu, ale odborníci hlásící se k nezávislým skupinám tvrdí, že nejde o žádné nahodilé výpadky, ale o vládou řízenou cenzuru internetu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi jsou národ debilů! Hrdinka Milionu chvilek hodnotí spoluobčany

20:22 Češi jsou národ debilů! Hrdinka Milionu chvilek hodnotí spoluobčany

Žena, která vyhrála prvoinstanční soud proti Andrejovi Babišovi, Jana Filipová, se podívala na duši …