Erdogan, zoufalý boxer v koutě. Turecký prezident prý chtěl přechytračit celý svět a teď neví, co dál

22.02.2016 20:55 | Zprávy

Turecký prezident Erdogan vypadá stále nejistější a nestabilnější a celé Turecko s ním. Komentátorce Tereze Spencerové připomíná boxera zahnaného do kouta. A přitom poměrně nedávno vypadala jeho situace mimořádně dobře.

Erdogan, zoufalý boxer v koutě. Turecký prezident prý chtěl přechytračit celý svět a teď neví, co dál
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Klíčovým Erdoganovým problémem je vztah Turecka s Ruskem. Ty přitom ještě nedávno byly výtečné. Jenže sestřelení ruského bojového letounu nad Sýrií, které Vladimir Putin nazval „bodnutím do zad“, dobré vztahy zničil a Turecko za to nyní bude muset platit. V dynamice událostí byly přehlédnuty ruské ekonomické sankce vůči Turecku, které jen v lednu srazily celkový turecký export o 15 procent. Absence ruských turistů by pak během letošního roku podle všech odhadů měla dostat na lopatky turecký turistický průmysl. A navíc musejí v Ankaře řešit případnou alternativu za ruský zemní plyn, jehož přívod může být kdykoliv zastaven. Prakticky jedinou alternativou je přitom Ázerbájdžán, který si ale musí Moskvu také předcházet.

Když odhlédneme od ekonomiky, padají na prezidenta Erdogana další rány. Rusko se sbližuje s kurdskými separatisty, které přitom Turecko označuje za teroristy. Potřeba pomoci v Sýrii navíc nutí k podpoře Kurdů, Tureckem nenáviděných, i spojence z USA. S každou úspěšnou operací proti Islámskému státu také Kurdové posilují šance na vlastní stát přímo na tureckých hranicích (s vyhlídkou početné „páté kolony“ přímo v Turecku), což je pro tureckého prezidenta noční můra.

Turecko podle Spencerové v Sýrii spekulovalo, že se mu podaří pod hlavičkou boje proti terorismu Kurdy naopak oslabit, ovšem tato strategie padá.

Aktuálně Turecku zbyl ze světových státníků jediný přítel – Angela Merkelová, která potřebuje Turecko jako nárazníkové pásmo migrační vlny. A tak německá kancléřka volá po vyhlášení bezletové zóny nad Sýrií. Moskva to však odmítá a mimoto již učinila opatření, aby Turecko nemohlo ze svých plánů v Sýrii prosazovat nic, co by se Putinovi nelíbilo. Včetně toho, že poslalo své nejmodernější stíhačky na arménskou základnu nacházející se pouhých dvacet kilometrů od turecké hranice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

8:03 Příměří: Mrazivá slova z Ruska, zmínili Merkelovou. Trump připustil překvapení

Donald Trump uvažuje, že vstoupí do možných ukrajinsko-ruských jednání v Istanbulu. Politici EU vyzý…