Ester Ledecká a smraďoši. Andrej Babiš znovu zaplavil internet

29.04.2018 20:01

Po uplynulém týdnu opět nechybí facebookové hlášení premiéra v demisi Andreje Babiše, ve kterém pravidelně svým příznivcům přináší detaily o tom, na čem „maká“ a jaké má výsledky. Tentokrát se podělil o informace, kam by měly putovat další investice v Moravskoslezském kraji, a samozřejmě nezapomněl opět zmínit i svou oblíbenkyni, zlatou olympioničku Ester Ledeckou.

Ester Ledecká a smraďoši. Andrej Babiš znovu zaplavil internet
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš
reklama

„Tenhle týden byl masivní. Ukázalo se, že výběr daní stoupl meziročně o 33 miliard, ale zároveň, že Češi jsou ekonomicky nejsvobodnější za posledních 20 let,“ zahájil premiér Babiš svůj komentář, ve kterém se následně pochlubil tím, že vzestup daní mají na svědomí především jeho opatření, která zavedl ještě jako ministr financí.

„Naše ekonomika, dámy a pánové, stoupá tempem zhruba čtyři procenta. A výběr daní včetně pojištění za zaměstnance stoupá, hádejte o kolik. Kdo nejste na mém profilu poprvé, tak to už víte: stoupá o 9,1 procenta,“ vyjádřil své zadostiučinění premiér a dodal, že za dobu, co funguje naše elektronická evidence tržeb, už vybrali na DPH o šest miliard víc. A až se systém zaběhne, přibude do státní kasy 18 miliard ročně.

Premiér následně připomněl, že nové nemocnice a stadiony, které budeme používat, ani nové silnice a železnice, po kterých budeme jezdit, se nebudou ptát, jakou máme politickou orientaci. A pragmatická, praktická rovina by nás prý mohla jako občany sjednotit. Určitě bychom našli spoustu věcí, které náš národ sjednocují bez ohledu na politiku, třeba výkony našich sportovců, míní Babiš.

Hned na začátku týdne prý v Nostickém paláci předal medaile našim olympionikům a jejich trenérům. Nezapomněl proto naše skvělé sportovce vyjmenovat a připomenout jejich úspěchy. „Ester Ledecká vybojovala dvě zlaté medaile, Martina Sáblíková a Michal Krčmář stříbrnou, Eva Samková, Karolína Erbanová a Veronika Vítková bronzovou,“ napsal s tím, že jim všem moc poděkoval, jelikož sport je pro naši vládu extrémně důležitý, a bude se na něj proto dál zvyšovat rozpočet.

Ještě ten samý den pak odjel do Ostravy, kde začal další jeho výjezd po Moravskoslezském kraji. V šest ráno další den šel ihned zkontrolovat OKD. „Ještě v červnu 2016 byla tahle firma na zavření. Bankrotovala a já si dal jako osobní výzvu, že ji zachráním a s ní i pracovní místa. Dnes už je v pořádku, má nový management, dokonce hledají 280 dalších zaměstnanců,“ pochlubil se a dodal, že dnes tato firma těží šest milionů tun uhlí ročně.

„Byli jsme se podívat, jak se žije lidem v bytech OKD, a bavili se s místními o poměrech. Pořád se tady najdou ‚podnikatelé‘, kteří vydělávají na chudobě. Mají baráky ve vyloučených lokalitách a kasírují celé rodiny o státní příspěvky na bydlení. To musíme stopnout,“ zdůraznil premiér s tím, že ministryně Jaroslava Němcová má konkrétní plán, jak bojovat s tímhle nechutným obchodem s chudobou. A Klára Dostálová zase připravila pro obce dvě miliardy korun na sociální bydlení. „Budou je moct využít na stavbu nových a dostupných nájemních bytů,“ přislíbil.

„Téhle metropoli na severu se celé dlouhé roky říkalo Černá Ostrava. To už neplatí. Kvalita vzduchu je úplně někde jinde než třeba před dvaceti lety,“ řekl Babiš, který ujistil, že i tak se vláda stará, aby se lidem zde lépe dýchalo. Například ministr životního prostředí Richard Brabec prý vypíše v polovině roku další vlnu kotlíkových dotací. „Doteď jsme poskytli 1,5 miliardy a plánujeme dát další miliardu. Do konce roku 2020 chceme pomoct 100 tisícům domácností, aby si vyměnily staré ‚smraďochy‘ za nové a úsporné,“ upřesnil premiér, který plánuje jako další krok pro zdravější vzduch udělat přímo na místě. „Richard podepsal s Třineckými železárnami dohodu, že budou snižovat emise prachu a zároveň že se bude pokračovat v ozdravných pobytech pro místní děti.“

Celkově je ale Babiš podle svých slov spokojen s tím, jak tento kraj rozkvétá. „Děje se tu spousta zajímavých a převratných věcí. Celá tahle oblast je unikátní. Měli jsme toho na Moravskoslezsku hrozně moc. Samozřejmě všechno se točí kolem peněz,“ sdělil s tím, že ze středy na čtvrtek jej čeká spolu s ministry zase výjezd. „Tentokrát do Jihomoravského kraje. Tam mě hlavně zajímá, jak to vypadá se stadionem Komety,“ uzavřel Babiš a doplnil, že primátora Petra Vokřála s tím systematicky terorizuje.

Celé vyjádření Andreje Babiše:

Čau lidi, jak vidíte, snažím se hubnout. Teda spíš takhle ráno. Večer to končí kalorickou katastrofou  Práce na vládě s důvěrou dál pokačují. Co máme ale už 137 dní hotové, je vláda, která řídí naši zemi s péčí řádného hospodáře. Každý týden vám píšu detaily, na čem makáme a jaké máme výsledky. No a tenhle týden byl masivní. Ukázalo se, že výběr daní stoupl meziročně o 33 miliard, ale zároveň, že Češi jsou ekonomicky nejsvobodnější za posledních 20 let.

Jasně, jasně, už zase slyším hlasy starých známých z komentovací sekce, že se vybírá víc daní, protože stoupá ekonomika. Jenže ona ta naše ekonomika, dámy a pánové, stoupá tempem zhruba 4 procenta. A výběr daní, včetně pojištění za zaměstnance, stoupá hádejte o kolik. Kdo nejste na mém profilu poprvé, tak to už víte: stoupá o 9,1 procent.

Tohle by se nikdy nepovedlo bez opatření, která jsem zavedl ještě jako ministr financí. Za dobu, co funguje naše elektronická evidence tržeb, jsme už vybrali na DPH o šest miliard víc. A až se systém zaběhne, přibude do státní kasy 18 miliard ročně - samozřejmě ještě potřebujeme prosadit novelu zákona po rozhodnutí Ústavního soudu. To jsou peníze, z kterých budou mít užitek všichni občané.

Víte, ony ty nové nemocnice a stadiony, které budeme používat, ani nové silnice a železnice, po kterých budeme jezdit, se nebudou ptát, jakou máme politickou orientaci. Myslím, že alespoň tahle pragmatická, praktická rovina by nás mohla jako občany sjednotit. Všichni chceme, aby naše země prosperovala.

Určitě bychom našli spoustu věcí, které náš národ sjednocují bez ohledu na politiku. Třeba výkony našich sportovců. Hned na začátku týdne jsem v Nostickém paláci předal medaile našim olympionikům a jejich trenérům. A dovolte mi, abych teď naše skvělé sportovce vyjmenoval a připomenul jejich úspěchy:

Ester Ledecká vybojovala dvě zlaté medaile, Martina Sáblíková a Michal Krčmář stříbrnou, Eva Samková, Karolína Erbanová a Veronika Vítková bronzovou.

Moc jsem jim všem poděkoval. A nejen jim, vždyť i naši reprezentační lékaři, maséři, technici, kuchaři - ti všichni zabodovali tím, že vytvořili pro naše sportovní ikony to správné zázemí a podporu. Sport je pro naši vládu extrémně důležitý, budeme na něj dál zvyšovat rozpočet: náš cíl je dostat se ze současných 5,5 miliard na 9 miliard v roce 2019. A hlavně budeme peníze přidělovat transparentně.

Ještě ten samý den jsem odjel do Ostravy. Začal totiž náš výjezd po Moravskoslezském kraji. Už v Praze měl vlak 20 minut skluz a po cestě jsme nabrali další. Do Ostravy jsme dojeli s hodinovým zpožděním. Cesta celkem čtyři hodiny. To, že v roce 2018 nemáme rychlovlaky, je fakt smutné. Jsme první vláda, která jejich zavedení začala systematicky řešit.

V šest ráno další den jsme se šli podívat do OKD. Ještě v červnu 2016 byla tahle firma na zavření. Bankrotovala a já si dal jako osobní výzvu, že ji zachráním a s ní i pracovní místa. Dneska už je v pořádku, má nový management, dokonce hledají 280 dalších zaměstnanců. A těží 6 milionů tun uhlí ročně. Samozřejmě doba se mění a těžba uhlí bude postupně klesat. Útlum přitom nepovede k nucenému propouštění. Bude se platit z rezerv, které tahle dobře fungující firma vytváří. Jen za loňský rok má zisk tři miliardy. A spolu s kesající těžbou budou i odcházet lidi přirozeně: do důchodu nebo ze zdravotních důvodů.

Samozřejmě i v Moravskoslezském kraji je potřeba vyřešit dopravu. Musíme dostavět obchvaty Rudné, Frýdku-Místku a Třince. Taky je potřeba zainvestovat do kultury. Ostrava potřebuje moderní knihovnu, koncertní sál a galerii.

Téhle metropoli na severu se celé dlouhé roky říkalo Černá Ostrava. To už neplatí. Kvalita vzduchu je úplně někde jinde než třeba před dvaceti lety. Ale i tak se naše vláda stará, aby se lidem tady dýchalo líp. Náš ministr životního prostředí Richard Brabec vypíše v polovině roku další vlnu kotlíkových dotací. Doteď jsme poskytli 1,5 miliardy a plánujeme dát další miliardu. Do konce roku 2020 chceme pomoct 100 tisícům domácností, aby si vyměnily staré “smraďochy” za nové a úsporné. Kdo máte zájem, určitě se zeptejte na vašem krajském úřadě. Tady máte kontakty podle krajů: bit.ly/kotliky-kontakty

Další krok pro zdravější vzduch jsme udělali přímo na místě. Richard podepsal s Třineckými železárnami dohodu, že budou snižovat emise prachu a zároveň, že se bude pokračovat v ozdravných pobytech pro místní děti.

Sleduju, jak tenhle kraj rozkvétá. Děje se tu spousta zajímavých a převratných věcí. Byli jsme se kouknout v Moravskoslezském inovačním centru. Vzniklo teprve před 10 měsíci a člověk se nestačí divit, co všechno tady funguje. Třeba vyvíjí nový typ polohovací postele finančně dostupné pro každého, konstruují nejrůznější roboty, vynalézají nová průmyslová řešení. Mě osobně nejvíc zaujala 3D tiskárna: z jakéhokoli místa na světě jí můžete poslat schéma předmětu, který potřebujete vyrobit. To, co normálně trvá 8 hodin práce, vytvoří tahle mašina za 40 vteřin. Dělají s ní třeba ortézy a protézy, dokonce i čepičky pro děti, u kterých je potřeba zajistit správné srůstání lebky. Dokonce je navrhují tak, aby byly veselé, barevné a stylové, prostě takové, které dětem sluší a netraumatizují je. Hrozně fandím těmhle šikovným lidem. Budou se tu stavět další prostory za 500 milionů korun.

Celá tahle oblast je unikátní. Atmosféru, kterou má Dolní oblast Vítkovice, byste jinde nenašli. Sám tam chodím každý rok užít si festival Colours of Ostrava, který moje bývalá firma dlouhodobě sponzoruje. Letos se ke mně přidají i kolegyně Schillerová a Dostálová - kam jdeme, tam se chichotají fórům Richarda Brabce, takže nám vznikla veselá parta. Důl Hlubina, vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren jsou už teď národní kulturní památka, kterou navštíví 1,6 milionu lidí ročně. My jsme se bavili, jak to posunout ještě dál. Například tady vybudovat pobočku Guggenheimova muzea z New Yorku. Když bychom zkombinovali kulturu světového formátu a magii tohoto industriálního místa, určitě by to přitáhlo další miliony turistů z celého světa. Koneckonců píšu o tom ve své knížce.

Teď zpátky na zem a do přítomnosti. Byli jsme se podívat, jak se žije lidem v bytech OKD a bavili se s místními o poměrech. Pořád se tady najdou “podnikatelé”, kteří vydělávají na chudobě. Mají baráky ve vyloučených lokalitách a kasírují celé rodiny o státní příspěvky na bydlení. To musíme stopnout. Naše ministryně Jaroslava Němcová má konkrétní plán, jak bojovat s tímhle nechutným obchodem s chudobou. A Klára Dostálová zase připravila pro obce dvě miliardy korun na sociální bydlení. Budou je moct využít na stavbu nových a dostupných nájemních bytů.

V Bílovecké nemocnici jsme se bavili s doktory, ale hlavně se sestřičkami. Ještě jako ministr financí jsem zvýšil platy sestřičkám, které dělají v třísměnném provozu, ale je potřeba v tom pokračovat. Tady nejenže pracují non-stop, ale ještě mají na starosti pacienty, kteří se nemůžou hýbat a častokrát mají přes sto kilo. Sestřičky odchází do Ostravské nemocnice, kde jsou líp placené. Chybí nám v Česku prý 3000 sester, a když někde zavírají oddělení, tak to je právě proto, že chybí sestřičky, ne lékaři. Takže jim chceme narovnat tarify. Chybí tu hlavně mužští ošetřovatelé. Slíbil jsem, že naše vláda dohlédne, aby platy šly nahoru.

Měli jsme toho na Moravskoslezsku hrozně moc. Samozřejmě všechno se točí kolem peněz. Letiště Leoše Janáčka v Ostravě potřebuje rekonstrukci dráhy za 1,5 miliardy.
Současná vydrží už jen tak čtyři roky, takže investovat musíme. Nechápu, proč v minulosti kraj propásl šanci udělat z ostravského letiště hlavní centrum regionu a přenechal to polským Katovicím. Nesmyslně tehdy investoval do nového železničního spojení s terminálem za 900 milionů - vždyť tyto peníze se mohly použít právě na rekonstrukci dráhy a výstavbu nové příletové haly. Ta je fakt potřeba.

Taky jsem se divil, že mají na letišti nejmoderněji vybavený hasičský sbor a přitom nemá kde trénovat. Lítá sem tak málo letadel, že i pravděpodobnost zásahu je hrozně malá. Slíbil jsem jim, že se tomu budu věnovat. A taky hned v pátek jsem se potkal na bezpečnostní radě státu se šéfem hasičů a domluvil s ním, že Ostraváky zapojí do zásahů v rámci kraje.

Plus by letiště mohla využívat i naše armáda.

Investice potřebuje i skokanský můstek ve Frenštátě pod Radhoštěm. Mezi všemi můstky s umělým povrchem býval kdysi největší na světě. Jmenuje se po olympijském vítězi ve skoku na lyžích a českém lyžaři století Jiřím Raškovi. Na obnovu můstku by potřebovali 100 milionů korun. Bohužel nemají ani studii a předběžnou kalkulaci projektu. Slíbili, že nám jejich architekt dodá studii a propočet nákladů.

Píšu tady sice o sportování, ale skončil jsem u jídla - na cestu z Frenštátu mi dali kromě dresu s Raškovým jménem i místní specialitu frgále. Další sabotáž na moje pokusy o hubnutí. Jen za tenhle výjezd cítím, že jsem přibral několik kilo, jak nás místní krmili. Samozřejmě všem děkuju.

Tyjo koukám, kolik jsem toho už napsal, tak rozjedu zkratku: byli jsme ještě v Pustevnách - tam postavili krásnou konečnou stanici lanovky, potřebují ještě novou moderní vysokokapacitní lanovku za 150 milionů korun, kterou by mohli používat i vozíčkáři. Na Střední odborné škole Frýdek-Místek učí profese, které náš průmysl skutečně potřebuje, hlavně svářeče. Sami ale potřebují postavit dva nové objekty dílen za 200 milionů. V Domově Březiny slavila paní Žofie 104. narozeniny - fotky jste viděli. Tam zase potřebují zbourat staré objekty a vybudovat nové - dalších 200 milionů. Byla to hrozně příjemná návštěva, stavěli jsme májku, byla grilovačka, slivovice, k tomu super počasí.

Samozřejmě jsem nemohl vynechat Třinec. Je tam moje oblíbená starostka, myslím, že schopnějšího starostu jsem v Česku ještě nepotkal. Bojovala 10 let za obchvat města a já jsem jí v tom jako ministr financí spolu s naším ministrem dopravy Danem Ťokem pomáhal - otevření jsem se bohužel před volbami nezúčastnil, tak jsem ho konečně viděl teď. Paní starostka svoje město miluje, zavedla elektrobusy a má plány, jak dostat vodu do odlehlých oblastí kolem Třince.

A teď jedna smutná záležitost: Paní starostka mě vzala do Gut na Frýdecko-Místecku, kde nějací magoři zapálili unikátní dřevěný kostel z 16. století. Shořel do základu, je to fakt tragédie. Přitom se ale stalo něco úžasného: kříž s Ježíšem sice ohořel, ale zatímco všechno okolo něj spadlo, on zůstal stát. Existuje už plán, jak kostel obnovit a organizuje se sbírka.

V Třinecké nemocnici jsme řešili lepší dopravní dostupnost a tak dál. Prostě bylo toho moc. Ještě teď ty dva dny, které jsem na Moravskoslezsku strávil, vstřebávám. Děkuju všem za podněty.

Fotky z česko-slovenské výstavy v Bratislavě jste viděli. Je to náherná expozice, která připomíná, co se nám Čechům a Slovákům společně povedlo. V říjnu se výstava stěhuje do Národního muzea v Praze. K 100. výročí založení republiky ukážeme veřejnosti jeho novou fasádu. Tak se určitě přijďte 28.října podívat. Bude to skvělá akce

Z Prahy s námi na výstavu letěli i váleční veteráni. Panu generálu Emilu Bočkovi, bývalému pilotovi RAF, je 95 let. Říkal nám, že ho den předtím zastavili v autě policajti při běžné kontrole. Když se podívali do jeho řidičáku na datum narození, nebyli schopní věřit vlastním očím. Ukázal jim i potvrzení od doktora, že může v pohodě řídit. Je prostě neuvěřitelný.

No a jsme zase na čtvrté straně. Vypadá to, že už je to taková moje tradice. Tak to s dovolením utnu. A těším se, že se s vámi zase uvidím naživo. Ze středy na čtvrtek máme totiž zase výjezd. Tentokrát do Jihomoravského kraje. Tam mě hlavně zajímá, jak to vypadá se stadionem Komety, primátora Petra Vokřála s tím systematicky terorizuju 

 

Takže si užijte zbytek víkendu a brzy na viděnou.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Už ses z toho vyspal?” Ondřeji Hejmovi se po řečech proti Babišovi a opatřením stala nepříjemnost

8:21 ,,Už ses z toho vyspal?” Ondřeji Hejmovi se po řečech proti Babišovi a opatřením stala nepříjemnost

V souvislosti s lockdownem, vynucovaným policií a armádou, padají stále tvrdší slova. Ondřej Hejma v…