Eurokomisař udeřil: Chcete akceschopnější EU v krizi, předejte do Bruselu více pravomocí!

06.04.2020 16:59

Řada českých politiků si stěžuje, že EU v koronavirové krizi příliš nefunguje. Nejen jim poslal vzkaz slovinský diplomat Janez Lenarčič, který má v Evropské komisi na starosti krizové řízení. Pro server Politico poznamenal, že pokud národní státy chtějí, aby EU byla v časech krize aktivnější, musí jí k tomu napřed předat kompetence, které dnes národní politici drží ve svých rukou.

Eurokomisař udeřil: Chcete akceschopnější EU v krizi, předejte do Bruselu více pravomocí!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Řekl bych velmi jednoduše, že krizi nemůžete zvládnout bez odpovídající pravomoci, je to tak jednoduché,“ řekl Lenarčič ve videorozhovoru pro Politico.

Jenže politici se často velmi zdráhají předávat Bruselu více pravomocí. Před úvahami o změnách základních smluv často varují jako antičtí hrdinové v antických bájích varovali před otevřením Pandořiny skříňky. V oblasti boje s pandemiemi tak nadále zůstávají klíčové pravomoci v rukou členských států.

Anketa

Obstál prezident Zeman v koronavirové krizi?

87%
13%
hlasovalo: 16647 lidí
„Zdraví, civilní ochrana, kontrola na hranicích... Všechny tyto oblasti jsou v pravomoci členských států,“ upozornil Lenarčič s dovětkem, že Evropská komise může vydávat toliko různá doporučení, co dělat, či nedělat, ale skutečnou moc tady mají v rukou členské státy. A pokud se nezmění základní smlouvy EU, nebude možné lépe koordinovat krizové řízení celého společenství.

Neřekl však, zda Evropská komise členské státy požádá o více moci pro krizové momenty.

Uznal, že už dnes si mohou jednotlivé státy pomáhat, pokud se chovají solidárně. Příklad Itálie ukázal, že bez pomoci partnerů lze koronavirovou pandemii zvládnout jen těžko. Pokud by ministři vnitra a ministři zdravotnictví EU více spolupracovali, EU jako celek by mohla být podle komisaře silnější.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…