Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

05.07.2022 19:53

Evropský parlament v úterý schválil dvojici digitálních norem, které mají za cíl potlačit dezinformace či aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu. Opatření například zavádí povinnost pro sociální sítě bojovat proti obsahu, který bude označen jako dezinformační. Pokud tak velké společnosti, jakou je například Meta Platforms provozující Facebook či Instagram, neučiní, čekají je za to obří pokuty. Česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO) již dříve uklidňovala, že se kvůli tomu cenzury v EU obávat nemusíme.

Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová

Anketa

Co vy a letní dovolená?

hlasovalo: 6142 lidí
Europoslanci dnes schválili normy označované jako „akt o digitálních službách“ (DSA) a „akt o digitálních trzích“ (DMA), kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a zaměřuje se zejména na informace šířící se po sociálních sítích.
 
Opatření mají zejména přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu nebo proti obsahu, který bude označen jako dezinformace. Pokud platformy podle DSA šíření takového obsahu nezatrhnou, budou takto velkým firmám hrozit extrémní pokuty až do výše 6 % jejich ročního globálního obratu. Uživatelé mají též být na sociálních médiích a na online tržištích chráněni před nabídkami nelegálního zboží a služeb.
 
Podle DMA pak velké společnosti významně ovlivňující provoz internetu budou muset sdílet více informací s menší konkurencí používající jejich služby a budou pod přísnějším antimonopolním dohledem či se budou více kontrolovat akvizice menších společností těmi velkými. V případě porušení těchto pravidel hrozí pokuty až 10 % celosvětového ročního obratu dané společnosti.
 
Opatření byla v Evropském parlamentu schválena hladce jasnou většinou hlasů. Jak dodává ČTK, tak jejich finální přijmutí ještě musí potvrdit ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.
 
Důležitou roli v hledání vztahu Evropské unie k on-line platformám hrála také česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Ta tvrdí, že se hlasů o zavedení cenzury máme vyvarovat. Obavy jsou prý zcela zbytečné. 
 
„Když se řekne regulace digitálního prostředí, tak se vždycky okamžitě dostanete v zásadě jen na jednu z tří pozic. Zaprvé: Vůbec na to nesahat, jakýkoli zásah rovná se cenzura. Druhý extrémní názor: Musíme to celé sešněrovat, prostor vytvořený Facebookem a spol. v zásadě znárodnit, ustavit digitální policii a kontrolovat internet úplně do detailů. Mezi nimi je názor, který zastávám já a který, jak teď ukázalo i hlasování Evropského parlamentu, je nejrozšířenější: Nějakou regulaci ano, ale svobodu slova v zásadě zachovat,“ uvedla Jourová začátkem letošního roku pro Echo24.cz.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…