Europoslanci tlačí na další sankce na Polsko a Maďarsko. A jestli Komise nepřitvrdí, bude s nimi prý mít problém

12.06.2021 9:49

Evropský parlament tlačí Evropskou komisi, aby použila nový nástroj a zastavila dotace pro Polsko a Maďarsko z fondu obnovy, protože podle europoslanců porušují tzv. vládu práva. A pokud tak Evropská komise neučiní, hrozí, že budou Komisi žalovat, protože prý nepoužívá všechny dostupné prostředky, informuje server Euractiv.com. A dle Aktuálně.cz by se tento nástroj mohl dotknout i Česka.

Europoslanci tlačí na další sankce na Polsko a Maďarsko. A jestli Komise nepřitvrdí, bude s nimi prý mít problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Polská čestná garda před vlajkou EU

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
84%
hlasovalo: 16023 lidí
Jak je známo, maďarský premiér Orbán je s europarlamentem na kordy a někteří europoslanci (například bývalý lídr frakce Renew, Guy Verhofstadt) volají po tom, aby kvůli tomu, co v Maďarsku dělá, byly zemi pozastaveny dotace.

Při schvalování 750miliardového fondu obnovy do unijního práva přibyl mechanismus vlády práva, který má zajišťovat, že se země bloku budou nadále chovat demokraticky. Pokud jde o to, proti komu by měl být tento mechanismus nasazen, řada europoslanců má jasno: Polsko a Maďarsko. Premiér Orbán už tento nástroj kritizoval, že se jedná o politický nástroj, kterým chtějí europoslanci Maďarsko trestat za to, že nadále odmítá přijímat migranty.

Jak píše web Euractiv.com, europoslanci přitvrzují. Ve čtvrtek pohrozili Evropské komisi, že na ni podají žalobu, pokud tento nástroj vůči Polsku a Maďarsku nepoužije, aby nemohly čerpat peníze z fondu obnovy. V rezoluci, kterou europarlament schválil, kritizuje Evropskou komisi, že nevyužívá plný rámec svých možností, a vyzývá ji, aby tak učinila do dvou týdnů, jinak podají žalobu k Soudnímu dvoru EU. K použití nástroje vyzývali už v březnu. Přesto, žaloba mezi evropskými institucemi je něco výjimečného.

„Je naprosto nepřijatelné, aby evropský fond obnovy sloužil k financování ohrožení svobody a znovuzvolení konzervativních autokratů v Maďarsku a v Polsku,“ prohlásila francouzská europoslankyně Fabienne Kellerová. Naopak polský europoslanec za PiS Ryszard Legutko považuje rezoluci za „způsob, jak diktovat a ovládat ty vlády, které se odtrhnou od federalistického mainstreamu“.

„Komise nekoná, zatímco útoky na naše hodnoty, práva a peníze pokračují každý den a Orbánova rodina a přátelé stále kradou naše peníze,“ padlo od zeleného europoslance Daniela Freunda dle Aktuálně.cz.

Zasaženo by mohlo být při případném použití nástroje i Česko. „Dotkne se to i Česka. Komisař pro rozpočet Johannes Hahn během květnového plenárního zasedání parlamentu potvrdil, že přetrvávající střet zájmů premiéra Babiše může být jedním z těchto případů,“ uvedl pro Euractiv.cz poslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL. K akci vůči ČR vyzývá i šéfka parlamentního výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová.

Jak ovšem Euractiv také informuje, členské státy se dohodly, že podmínka tzv. vlády práva nebude používána, dokud Evropský soudní dvůr nerozhodne o tom, že je možné ji použít. A Maďarsko a Polsko už požádaly, aby byl tento mechanismus vyškrtnut. Než Evropský soudní dvůr rozhodne, může dle Euractivu uběhnout skoro rok. Že by právě na soud měla Evropská komise počkat, si myslí europoslanec ODS Alexandr Vondra.

Podle Aktuálně.cz už Evropská komise pracuje na tom, jak by se měl nový nástroj používat, a chce si být u prvních případů použití jistá. „Je téměř jisté, že zahájení tohoto řízení bude dotčeným členským státem rozporováno u Soudního dvora EU. Komise proto musí mít ‚nabito‘ a spustit mechanismus pouze pro ty případy, kde si je právně jistá porušováním nového nařízení,“ vysvětlil pro Aktuálně.cz Zdechovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dali jsme zemi osm let klidu a stability. Koaliční pohoda kandidátů ANO a ČSSD, Xaver se jenom smál

18:00 Dali jsme zemi osm let klidu a stability. Koaliční pohoda kandidátů ANO a ČSSD, Xaver se jenom smál

Dramaturgie XTV vybírá do každé z předvolebních krajských debat dvojici kandidátů, kteří reprezentuj…