Europoslanec Niedermayer: Zaostalejší země si mohou navýšit dluh, ale to co dělá vláda je populismus

02.09.2020 22:23 | Zprávy

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Luděk Niedermayer, bývalý viceguvernér České národní banky, nyní europoslanec za TOP 09 a STAN. Vláda Andreje Babiše chce jednorázově přidat seniorům a zároveň snížit daň z příjmu fyzických osob. Má taková štědrost ekonomický smysl? Z čeho se téměř stomiliardový výdaj státního rozpočtu zaplatí?

Europoslanec Niedermayer: Zaostalejší země si mohou navýšit dluh, ale to co dělá vláda je populismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

„Přísně z ekonomického hlediska samotné zrušení superhrubé mzdy je lingvistický termín. Prostě řeknu, že něco, co veřejnost zjevně nepřijala za své, nebude existovat, ale ta skutečná otázka je, co se bude dít mezi tím, než firma zaplatí za náklad člověku – to znamená náklad práce – a kolik si odnese domů člověk ve své peněžence. Je to tedy otázka toho, jak se cena práce bude danit a jak bude zatížena různými odvody. Čili to samotné slovíčkaření je úplně nezajímavé. Zajímavé je, jak budou nastaveny odvody a daně,“ podotkl ke zrušení superhrubé mzdy europoslanec Niedermayer (TOP 09). 

Hovořilo se i o zadluženosti české ekonomiky a o krocích vlády Andreje Babiše (ANO). „Já osobně nejsem z principu proti tomu, aby země, které jsou tak trochu zaostalé, tak trochu podinvestované, aby využily navýšení dluhu na to, aby udělaly nějaký skok kupředu. Ale to se může stát pouze tehdy, pokud ty výdaje jsou výdaje, které opravdu do budoucna přinesou ty zisky. Ty zisky v oblasti ekonomického růstu, v oblasti zásadního zvýšení kvality života, a to vyžaduje opravdu promyšlené investice. A ne to, co vláda dělá, co je podle mého názoru velmi nebezpečný ekonomický populismus,“ řekl k současným postojům vládního kabinetu. 

Zrušení superhrubé mzdy a zavedení 15% daně pomůže nejvíce těm, kteří si vydělávají nejvíc. „Vláda to takto nastavila. Pro mě je naprosto nepochopitelné, že tohle získalo souhlas od sociálních demokratů. Protože vláda nešla například cestou zvyšování těch položek na poplatníka, nebo na dítě, které tedy z mého pohledu by měly být pravidelně valorizovány, ale šla cestou snížení daňové sazby, tak ten výsledek je takový, že lidé s nižšími příjmy a třeba kteří mají hodně dětí, ušetří řádově tisícikorunu – dostanou navíc řádově tisícikorunu, zatímco lidé s platy 50 tisíc, 100 tisíc dostanou těch tisícikorun opravdu hodně. Což z principu by nebylo úplně špatné, protože ten systém, kdy střední vrstvy nejsou velmi mnoho zdaněny, ten má samozřejmě svůj půvab, ale je otázka, jestli zrovna v této situaci,“ dodal Niedermayer. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak to vysvětlíte?

Nejenže musíme na bydlení šetřit nejdéle v celé Evropě, ale dokonce si ČR za loňský rok v mezinárodním porovnání o příčku pohoršila, čímž spadla úplně na dno. Uznáváte, že jde o vaše naprosté selhání, že místo toho, abychom si polepšili je to přesně naopak? Kdy se už konečně začnete intenzivně zaob...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Účet za elektřinu klesne. Ale po srovnání s Evropou radost zmizí

9:55 Účet za elektřinu klesne. Ale po srovnání s Evropou radost zmizí

Českým domácnostem se opět o něco sníží výdaje na energie, jelikož v dubnu ceny elektřiny meziročně …