Eutanazie? Ošklivé a dlouhé umírání. Bez souhlasu. Detaily, ze kterých vám bude zle. Český doktor varuje

14.11.2019 18:27

Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče na Facebooku sdílela zásadní zjištění lékaře MUDr. Pavla Vodvářky. Ten šokoval čísly. „32.000 lidí bylo v Holandsku bez souhlasu usmrceno v roce 2017.“ A to nebylo vše. „V 10 % případů se vyskytlo nepředpokládaně dlouhé umírání.“ Jak často se objevily technické a jiné komplikace?

Eutanazie? Ošklivé a dlouhé umírání. Bez souhlasu. Detaily, ze kterých vám bude zle. Český doktor varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto
reklama

Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče dle informací na svých webových stránkách prosazuje a podporuje hospicovou a paliativní péči, která vychází z úcty k člověku jako jedinečné neopakovatelné lidské bytosti či přispívá k pozitivní proměně vztahu české společnosti ke smrti a umírání a sdružuje organizace poskytující lůžkovou a mobilní hospicovou péči v ČR. Tato instituce na svém facebooku sdílela následující text:

Anketa

Je pro vás Václav Havel hrdina?

8%
92%
hlasovalo: 44401 lidí

„V poslední době často sdílíme zprávy o eutanazii. Eutanazii a její uzákonění v ČR kategoricky odmítáme. Neděláme to z důvodu, protože bychom chtěli pouze prosazovat jakousi tradiční morálku, přes kterou nejede vlak. Vycházíme z reality a přirozené lidskosti. Eutanazie má být podle jejích zastánců důstojným, svobodným a bezbolestným ukončením života v utrpení. Opravdu tomu tak je? Nebo nám zastánci uzákonění eutanazie ukazují pouze jednu stranu mince? Eutanazie není v Evropě nic nového. V několika zemích je její vykonávání již řadu let legální, a tak si můžeme reálně prohlédnout její výsledky v praxi. Přijde den, kdy začnou z ČR utíkat pacienti za léčbou do zahraničí, ze strachu, že budou proti své vůli v nemocnicích usmrceni? Tak se to již několik let děje v Nizozemí...“

Sdružení tímto výše napsaným textem sdílelo několik obrázků s fakty o eutanazii od lékaře a známého odborníka na eutanazii MUDr. Pavla Vodvářky. Ten popsal technické problémy, komplikace a problémy s podáním smrtících léků při eutanazii. Technické problémy se dle jeho údajů vyskytly u 5 % případů. „Nejobvyklejším problémem bylo najít dobrou žílu, do které by se podaly léky, a také potíže s podáváním perorálních léků“, tedy u nemocných s poruchou polykacího reflexu.

Komplikace se vyskytly prý u 3 % případů eutanazie. Šlo o křeče nebo myoclonus (náhlý, rychlý mimovolný pohyb svalu), cyanózu (promodrání kůže při nedostatku kyslíku), nevolnosti, zvracení, tachykardie (rychlé srdeční stahy), výrazné hlenění, škytavku, pocení či o extrémní lapání po dechu. Dokonce uvedl, že v jednom případě zůstaly otevřené oči a v jiném se pacient i posadil.

Fotogalerie: - Den veteránů

Den válečných veteránů. Program věnovaný Vzdušným ...
Den válečných veteránů. Program věnovaný Vzdušným ...
Den válečných veteránů. Program věnovaný Vzdušným ...
Bojové vozidlo pěchoty
Den válečných veteránů. Program věnovaný Vzdušným ...
Den válečných veteránů. Program věnovaný Vzdušným ...

Mnoho lidí dle lékaře dlouho umíralo. „V 10 % případů se vyskytlo nepředpokládaně dlouhé umírání (medián 3 hodiny), to znamená, že 50 % lidí umíralo déle než tři hodiny,“ uvedl dále. Dalším jeho údajem je kvantitativní výčet závažných porušení protokolu. „Od roku 2016 do července 2018 zveřejnila Generální prokuratura zprávu o 11 případech, kdy se lékaři dopustili závažných porušení protokolu, včetně selhání asistované sebevraždy, kdy lékař naordinoval špatné léky. V 7 případech byly podány myorelaxační léky, když osoba nebyla ve skutečném kómatu, a tak potenciálně zapříčinily bolest. Tři případy, kde selhal první pokus eutanazie a lékař musel od osoby odejít, aby mohl přinést další sadu smrtících léků,“ uvedl Vodvářka ve své zprávě.

Problémy s eutanázií

Jeho výčet neobsahoval terminální sedaci, tedy pomalou eutanazii, kdy nemocní ještě bezprostředně neumírají, ale už se u nich podávají léky, které způsobí umělé kóma. „V kómatu se již nepodává žádná výživa a tekutiny až do takové dehydratace, která způsobí smrt. Takto bylo v Holandsku bez souhlasu usmrceno 32.000 lidí v roce 2017, což není problém,“ šokoval lékař na konci své zprávy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …