Evropa bude podle Sobotky přitahovat migranty ještě dalších deset let

02.03.2016 12:30

Evropa bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) magnetem pro běžence i v příštích deseti letech, pokud zůstane místem prosperity a stability. Migračním proudům nebude možné zabránit, pokud se v okolí Evropy nevytvoří stabilní prostředí. Premiér to dnes řekl senátorům v rámci debaty o výsledcích únorového summitu EU.

Evropa bude podle Sobotky přitahovat migranty ještě dalších deset let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér České republiky Bohuslav Sobotka

"Pokud Evropa bude místem prosperity, stability míru, bude fungovat jako magnet pro lidi, kteří jsou na útěku před válkou, ale i pro lidi, kterým se prostě daří špatně," řekl premiér. "A to je věc, která se nezmění za rok, za dva roky ani za deset let," uvedl. "Jsme schopni v příštích letech migrační proudy přesměrovat, ale nejsme schopni jim zabránit, pokud se v okolí Evropy nevytvoří stabilnější bezpečnostní prostředí," dodal.

Důvodem je podle premiéra také to, že chybí mechanismy ochrany vnější mořské hranice EU. Sobotka uvedl, že vnější schengenskou hranici lze zabezpečit na pevnině. Z toho vycházel i záložní plán na zřízení záložní schengenské hranice jižně od Maďarska, pokud by Řecko ve spolupráci s Tureckem nezvládlo svou roli. Česko ale preferuje společné řešení EU, řekl předseda vlády k dotazům, jak byl záložní plán prosazován na summitu.

Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera přiznal, že účinné řešení migrační krize nezná. Pomoci by podle něj mohla OSN; zasadit by se mohla o rozdělení běženců mezi neevropské státy namísto kritiky, kterou její představitelé častovali státy EU za přístup k migrantům.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) mimo jiné uvedl, že o migrační krizi se v Česku hodně hovoří, "ale po pravdě řečeno málokdo tu něco dělá". Zopakoval, že cestou k ukončení migrační krize je odstranění jejích příčin, tedy zejména obnovení míru v zemích původu běženců.

Senátoři se na tom shodli i v závěrečném stanovisku, stejně jako na potřebě potřebě spolupráce EU a Turecka v omezování migrace. Ocenili rozhodnutí NATO pomoci s monitorováním běženců, kteří se přes moře snaží dostat do Řecka. Senát také označil "nezbytné, aby všichni členové vlády České republiky zastávali v problematice migrace při svých veřejných vystoupeních doma i v zahraničí jednotné vládní postoje".

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…