„Nemyslím si, že se může křísit idea státu, který zanikl před sto lety, protože vznikl v úplně jiných souvislostech. Měli bychom si přestat dělat iluze o tom, jak všechno za habsburské monarchie fungovalo, protože kdyby to bylo tak ideální, tak by se tohle soustátí v roce 1918 nerozpadlo,“ řekl historik ParlamentnímListům.cz. Základním problémem podle něj tehdy bylo, že se nevytvářely dobré národní vztahy, že se řada národů necítila v monarchii komfortně. I když podle Šebka nemůžeme zapomínat ani na to, že pro Čechy to byla doba národního a ekonomického vzestupu.
Palacký: Rakouská říše měla hájit křesťanstvo před mahomedánstvím
Publicista Václav Vlk připomněl dávnější článek Ondřeje Neffa, v němž cituje Františka Palackého, který v článku Idea státu rakouského v periodiku Národ v roce 1865 napsal: „Ochrana proti Turkům bylo tedy první společné interesse i povolání, ježto poutalo národy a panovníky říše Rakouské navzájem.“ Rakousku bylo podle Palackého „hájiti křesťanstvo před návalem mahomedánství“. V témže článku Palacký říká, že když nebezpečí opadlo, idea zvadla. Podle Neffa je idea zpátky na stole, rozkvétá. „Také tehdy islám ovládal Balkán a tlačil se na sever. Plus mínus podobná situace jako dnes. Paní Merkel, neznalá anebo nechápající dějiny a okouzlená pokusem o vytvoření další ‚Čtvrté říše římské národa německého‘, je naprosto mimo mísu a není schopna změnit kurs. A na ten jsou navázáni všichni ti ‚dvořané‘ v Bruselu. Nezbude nám tedy než odvrátit svoji tvář od Německa a ‚staré EU‘ a bránit se sami. S tím rozdílem, že muslimské nebezpečí dnes nehrozí jen z východu, ale i ze západu, a to hlavně z Německa. Jsme s ním tak pevně spojeni, že jeho islamizace by dopadla i na nás,“ píše v článku na serveru Neviditelný pes Václav Vlk.
Rakousko a Slovinsko jsou podle historika Šebka naši logičtí partneři
Myšlenka na obnovení jakési novodobé spolupráce států bývalého Rakousko-Uherska se objevila už dřív, ale větší pozornost získala, když prezidentský kandidát Norbert Hofer představil při své návštěvě v Praze nápad na vytvoření jakési středoevropské unie, která podle mluvčího českého prezidenta koresponduje s představou rozšířené Visegrádské skupiny na „Visegrád plus“, která by členským zemím zajistila silnější hlas v rámci Evropské unie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová