„Můžu se mýlit, ale zdá se mi, že krize v Kremlu souvisí kromě jiného (například s vraždou Borise Němcova a tlakem různých skupin) také s tím, že v posledních týdnech se v EU odehrálo několik důležitých událostí, z nichž je zřejmé, že tento obrovský moloch se stále rozhodněji rozhoupává k akcím proti Rusku, jež byly ještě nedávno nemyslitelné,“ píše Šimečka. Domnívá se, že s takovým postupem EU Putin nepočítal. To prý oslabuje jeho domácí pozici neomylného stratéga.
Brusel zablokoval dohodu Maďarska s Ruskem o dostavbě atomové elektrárny Paks
Šimečka se snaží své tvrzení o tom, že EU začíná vůči Rusku postupovat rozhodněji, doložit na několika příkladech. „Evropská komise prostřednictvím organizace Euratom zablokovala dohodu Maďarska s Ruskem o dostavbě jaderné elektrárny Paks, na kterou měl Putin půjčit maďarskému premiérovi Orbánovi deset miliard eur,“ uvádí s tím, že zmíněný projekt byl zcela jasným pokusem o podplácení Maďarska za to, že bude v EU stranit Rusku.
Británie zakázala bohatému Rusovi nákup ropných polí v Severním moři
Dalším příkladem toho, že EU začala vůči Rusku postupovat razantněji je prý i to, že Velká Británie zakázala jednomu z nejbohatších Rusů Michailu Fridmanovi nakoupit od německé firmy RWE 14 ropných polí, z nichž 13 je v Severním moři. „Důvod je jasný: obava z ruského vlivu a důsledek evropských sankcí. Je totiž docela možné, že budou uvaleny i na Fridmana,“ tvrdí Šimečka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam