Evropa podléhá Američanům, řekl Lavrov. A oznámil připravovanou změnu

25.05.2016 9:02

„Svět se momentálně nachází ve velmi složité a turbulentní fázi formování nového globálního systému. Dochází k čím dál závažnějšímu názorovému štěpení v otázce, jaké přesné kontury by měl nabrat nový mezinárodní systém,“ uvedl v rozhovoru pro maďarský deník Magyar Nemzet ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov. Ať se ovšem stance cokoli, Rusko je prý připravené odrazit jakoukoli hrozbu.

Evropa podléhá Američanům, řekl Lavrov. A oznámil připravovanou změnu
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov

Anketa

Připadá pro vás v úvahu Michal Horáček coby kandidát na prezidenta?

6%
94%
hlasovalo: 20272 lidí

„Ruská strana je připravena podniknout všechny nezbytné kroky k tomu, aby odrazila veškeré hrozby a rizika pro svou vlastní národní bezpečnost,“ prohlásil Sergej Lavrov v rozhovoru pro maďarský deník, kterému poskytl rozhovor v souvislosti se svou plánovanou návštěvou Budapešti.

Na jedné straně Lavrov zmínil, že by se nechtěl snížit na stejnou úroveň těch „nezodpovědných politiků, kteří jsou kvůli svým vlastním ambicím ochotni obětovat zájmy celého světa a především evropskou stabilitu“. Z druhé strany ovšem zmínil, že Rusko prostě nemůže „ignorovat narůstající negativní tendence, které jsou výsledkem počínání NATO a jeho narušení strategické rovnováhy sil v Evropě, včetně posilování vojenského potenciálu Aliance v bezprostřední blízkosti ruských hranic“, uvedl ruský ministr. „Jinak než destabilizují tyto kroky nazvat nelze,“ dodal.

Právě v tomto kontextu ruský ministr zahraničí mluvil, když hovořil o tom, že je Rusko připraveno podniknout nezbytné kroky k zajištění obrany země.

V této souvislosti ovšem také uvedl, že „Rusko je v bezpečnostní oblasti i nadále odhodláno spolupracovat na vybudování architektury vzájemně výhodného a širokého celoevropského systému spolupráce, který by byl postaven na principech nedělitelnosti obrany a mezinárodního práva“.

„Stále ještě tedy spoléháme na to, že v NATO nakonec převládne zdravý rozum a že naši západní partneři najdou sílu k tomu, aby ukončili současný proces vytváření všemožných konfrontačních schémat, která jsou založena na principu zajištění bezpečnosti na úkor druhých stran,“ doplnil ministr.

Lavrov promluvil i na téma vlastní ruské zahraniční politiky, která se dle jeho slov řídí primárně zásadou samostatnosti. Také doplnil, že se v současné době ruští experti zabývají vytvářením nové Koncepce zahraniční politiky Ruské federace.

Nová Koncepce zahraniční politiky Ruské federace

„V nové koncepci se objeví naše zhodnocení proměn ve sféře mezinárodních vztahů, které se udály za poslední tři roky, a to včetně zhoršení vztahů se západními zeměmi, narůstající integrační tendence na euroasijském prostranství, zhoršení situace v regionu Blízkého východu a severní Afriky a nárůst terorismu a extremismu,“ zmínil ministr.

O nové zahraničněpolitické „doktríně“ Ruské federace se prý ovšem mluvit nedá. „V dokumentu budou zachyceny klíčové principy zahraniční politiky Ruska, takové jako samostatnost, orientace na více stran nebo otevřenost vůči spolupráci se všemi partnery. Všechny tyto zásady jsou již dlouhá léta prověřovány a ukázaly se býti velice efektivními,“ zdůraznil Lavrov.

Za hlavní výzvu, které dnes světové společenství čelí, označil mezinárodní terorismus. Uvedl také, že Rusko se velmi aktivně podílí na řešení tohoto problému. Hovořil zejména o jeho angažovanosti v multilaterálních formátech, jako je Organizace spojených národů, G20, BRICS nebo ŠOS, kde je Rusko podle jeho slov velice aktivním členem.

„Chtěl bych zde připomenout, že zejména díky snahám Ruské federace se povedlo najít kompromis s íránskou stranou ohledně jejich jaderného programu, zahájit ‚vídeňský proces‘ o urovnání situace v Sýrii a najít odpovědi na celou řadu dalších palčivých problémů mezinárodního charakteru,“ uvedl Lavrov.

Neochota EU vést společný dialog

Problémy ve vztazích mezi Ruskou federací a Evropskou unií vznikly podle Lavrova z důvodu nezájmu ze strany EU o vedení partnerského dialogu s Ruskem.

„V první řadě bych chtěl zmínit, že současná krize v našich vzájemných vtazích je výsledkem absolutního nezájmu našich partnerů vést společný dialog. Rusko dávalo neustále najevo svůj zájem na vzájemné spolupráci s EU, ať už v otázce zrušení krátkodobých víz, nebo v oblasti energetiky,“ zmínil.

Evropská unie se podle jeho slov spíše ovšem zajímala o rozšíření svého „geopolitického prostoru“, což kulminovalo její podporou „politického převratu na Ukrajině“. Ukrajinská krize podle Lavrova prý také jasně dokázala, jak moc je Evropská unie závislá na politickém a ekonomickém vlivu Washingtonu.

„My bychom skutečně rádi viděli silnou Evropskou unii, která by své mezinárodní vztahy formovala na základě vlastních zájmů, namísto toho, aby neustále brala ohledy na neregionální hráče,“ zakončil Lavrov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Babiš může za smrt Menzela!" A to Flegr přetáhl. Strašné, co přišlo

12:02 ,,Babiš může za smrt Menzela!" A to Flegr přetáhl. Strašné, co přišlo

Parazitolog Jaroslav Flegr vystavil Babišově vládě účet za 30 tisíc mrtvých v době covidu. A moc pro…