Evropan Rouček zcela otevřeně: Politici skáčou podle toho, co chce ČEZ. Naštvanost lidí stoupá

19.08.2022 17:56 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Ztrácím se v neustále se měnících návrzích.“ Bývalý místopředseda Evropského parlamentu, někdejší redaktor Hlasu Ameriky a mluvčí vlády Libor Rouček (ČSSD) kroutí hlavou nad způsobem komunikace vládních představitelů s veřejností. „Jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Neustále vypouštějí informace, z kterých jsou lidé rozladění. Kolikrát už žijí v beznaději a naštvanost stoupá,“ varuje. Poukazuje na provázanost byznysu s politikou: „Politici skáčou podle toho, co chce ČEZ.“

Evropan Rouček zcela otevřeně: Politici skáčou podle toho, co chce ČEZ. Naštvanost lidí stoupá
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Médii prošla zpráva, že pokud náklady na bydlení přesáhnou u občanů 30 procent, doplatí je vláda formou příspěvku na bydlení. Jenže roli mají hrát i tzv. normativní náklady. „Samozřejmě debatu sleduji, ale ztrácím se v neustále se měnících návrzích. A když se ztrácí někdo, kdo to sleduje? Obávám se, že lidé, kteří každý detail nemohou pozorovat a přitom jsou na rozhodnutí vlády závislí, se ztrácí ještě víc,“ komentuje aktuální plány koalice, jak řešit krizi bývalý místopředseda Evropského parlamentu, někdejší mluvčí vlády a redaktor Hlasu Ameriky Libor Rouček. „Nejdřív si mají ujasnit, co chtějí vůbec sdělit. Jak konkrétně lidem pomohou. Pak teprve rozhodnutí zveřejnit. Způsob, jakým informují? To je jeden z největších komunikačních problémů vlády. Nejde jen o otázku energetických tarifů. Každý den zveřejní informaci, kterou nemají prodiskutovanou mezi ministry a ani není vyhodnocená finančně nebo právně,“ dodal.

Knížecí rady. Všichni se připravují na nejextrémnější variantu

Co se týká cen energií, Ministerstvo průmyslu a obchodu publikovalo na svém webu několik rad pro přežití zimy. Lidé si mají pořídit úspornou sprchovou hlavici, reflexní fólie za radiátory a dávat pozor, aby topení nezakrývaly záclony. Radou přispěla i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která pro zimní měsíce doporučila dva svetry. „Jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Neustále vypouštějí informace, z kterých jsou lidé rozladění. Kolikrát už žijí v beznaději a naštvanost stoupá,“ kroutí hlavou Rouček. „Jistě, vidíme po celé Evropě, že se státy a vlády musejí připravit na nejhorší eventualitu, na to, že bude nedostatek plynu. Všechny vlády připravují krizové plány a scénáře, to je zodpovědný přístup. Jenže je důležité lidem vše vysvětlit a hlavně zdůrazňovat, že jde o nejextrémnější variantu a nezačínat knížecími radami, jak si lidé nemají zakrývat topení a koupit dva svetry. Navíc v době, kdy je venku pětatřicet stupňů,“ dodává. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…