Evropou se prý šíří nenávist k Německu. Nechte Merkelovou být, není žádný Hitler, varuje francouzský filozof

03.04.2015 11:57

Francouzský filozof Bernard-Henri Lévy varuje před „germanofóbií“, která se prý šíří celou Evropou. Tvrdí, že v konečném důsledku je nenávist vůči Němcům a přirovnávání kancléřky Merkelové k Hitlerovi stejně zhoubné jako samotný fašismus.

Evropou se prý šíří nenávist k Německu. Nechte Merkelovou být, není žádný Hitler, varuje francouzský filozof
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman se během návštěvy Německa setkal s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Lévy připomíná v úvodu svého textu několik příkladů z evropského tisku, kdy byla kancléřka Angela Merkelová v karikaturách připodobňována k Hitlerovi. „Dokonce i německý týdeník Spiegel publikoval karikaturu, kde je německá kancléřka obklopena esesáky u řecké Akropole. Před dvěma lety se zase objevovaly nad hlavami kyperských demonstrantů transparenty, na nichž vypadala Merkelová jako Hitler. To samé v bledě modrém se opakovalo v Portugalsku a samozřejmě v Řecku. Za připomenutí jistě stojí i titulek pravicového italského deníku Il Giornale ze srpna 2012, který hovořil o vzniku čtvrté říše,“ píše Lévy.

„Germanofobie je nejenom hloupá, ale je také symbolem rozkladu evropského integračního procesu. Příznivci germanofobie se totiž nestaví do opozice vůči skutečnému fašismu, ale spíš mu svým chováním vyjadřují absolutní podporu,“ tvrdí Lévy, který odmítá jakékoli společné rysy mezi hitlerovským a současným Německem. „Chcete snad skutečně tvrdit, že současná německá demokracie má něco společného s nacistickým režimem? Cílem této propagandy je pouze poskytnout prostor skutečným neofašistům. Lhostejno, jestli jde o úmyslnou či neúmyslnou aktivitu,“ je přesvědčen Lévy.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Podle Lévyho je symbolické, že ti, kdo se snaží tímto způsobem zdiskreditovat Merkelovou, přitom sami koketují s extremismem. „Stačí připomenout řecký Zlatý úsvit, maďarský Jobbik, slovenskou SNS, belgickou Vlaams Beland a bulharskou Ataku,“ vypočítává francouzský filozof výčet údajně extremistických stran. Šiřitelé germanofobie podle něho také pohrdají Merkelovou, protože je žena, a blíží se tak teoretikům hlásajícím méněcennost Židů i žen ve 20. a 30. letech minulého století. „Někteří z nás snad už ale pochopili, že vedle rozmáhajícího se radikálního antiamerikanismu je neodmyslitelnou součástí fašismu také germanofobie,“ tvrdí Lévy.

Francouzský filozof rovněž poukazuje na historii 20. století a šíření antisemitismu po v celé Evropě. To je podle něho hlavní důvod, proč bychom dnes neměli narůstající germanofobii podceňovat. „Je nutné se proti těmto temným silám na obranu německé kancléřky Angely Merkelová rázně postavit,“ vyzývá Lévy.  


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uspoříte ročně aspoň 60 tisíc? Raději začněte. Radikálně zdraží energie. Tohle se valí z EU, varuje ekonom

7:19 Uspoříte ročně aspoň 60 tisíc? Raději začněte. Radikálně zdraží energie. Tohle se valí z EU, varuje ekonom

Ekonom Lukáš Kovanda varuje před potenciální ekonomickou katastrofou, která se dotkne každého Čecha.…