Evropská komise se vyjádřila ke spolupráci s Čínou. Zazněla výzva nejen k Česku

27.11.2017 13:47

Evropská komise podporuje 11 svých členských zemí, které se dnes v Budapešti účastní jednání s Čínou o ekonomické spolupráci ve formátu 16+1. Základem ale je, aby aktivity domluvené v tomto formátu vhodně doplňovaly spolupráci celé Evropské unie a Číny. Komise v této věci zároveň počítá s plnou podporou členů EU, upozornila dnes mluvčí evropské diplomacie Maja Kocijančičová.

Evropská komise se vyjádřila ke spolupráci s Čínou. Zazněla výzva nejen k Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

„Na úrovni Evropské unie je naším hlavním cílem – pokud jde o vztahy s Čínou – prosazení agendy EU–Čína 2020 a iniciativ, které byly domluveny na summitech EU–Čína,“ poznamenala mluvčí. Mezi unijní priority tak podle ní patří například otázky vzájemného obchodu, investic a propojení, napsala ČTK.

Plného potenciálu vzájemných vztahů v těchto oblastech bude EU moci dosáhnout jen při postupu na celoevropské úrovni s respektem k unijním kompetencím a s plnou podporu členských zemí, upozornila Kocijančičová.

Skupina 16+1 vznikla z iniciativy Číny a poprvé se premiéři šestnácti zemí sešli se svým čínským protějškem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Cílem platformy je prohlubování ekonomické spolupráce. Vedle Česka se jí účastní dalších deset členů EU (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Makedonie, Černá Hora a Srbsko).

Formát 16+1 je tak podle ní doplněním ke vztahům mezi EU a Čínou. „EU samotná do tohoto formátu nepatří, ale na procesu se podílíme jako pozorovatelé,“ vysvětlila. V Budapešti tak dnes komisi zastupuje Gunnar Wiegand, unijní diplomat odpovědný za vztahy s Asií.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …