„Vedoucím evropským představitelům trvalo celých pět let, než pochopila, že navrhovaný reformní balíček nemůže uspět. To je příznakem širšího selhání evropských politických elit, které má ovšem hluboké historické kořeny. Čím více se ukazovalo, že navrhované řešení pro Řecko nemůže uspět, tím zarputileji na něm evropští úředníci trvali. Posledních pět let hospodářské politiky eurozóny byla komedie plná omylu,“ tvrdí Varoufakis a dodává, že jejich seznam je téměř nekonečný. Jmenuje konkrétně zásahy ECB do úrokových sazeb, přehnaně tvrdá úsporná opatření, autorativní přístup, vznik bankovní unie atd. „Jak s těmito chybami v zádech mohou evropští politici žít? Jejich politická bezstarostnost přitom stojí v ostrém kontrastu nejenom s americkými, ale také čínskými politiky,“ uvádí člen vládnoucí Syrizy.
Hlavním důvodem takového jednání je podle Varoufakise roztříštěnost a neformální charakter evropské měnové unie. „Třeba čínští představitelé se sice nemusí zodpovídat demokraticky zvolenému parlamentu, ale své neúspěchy musí vysvětlovat sedmičlennému Stálému výboru politbyra. Eurozóna se zodpovídá oficiální-neoficiální Euroskupině, kterou tvoří ministři financí členských států spolu se zástupci Evropské centrální banky (ECB) a také Mezinárodní měnový fond, pokud je diskutované téma s jeho činností nějak spojeno. Teprve nedávno si Evropané uvědomili v důsledku jednání s řeckou vládou, že eurozónu řídí subjekt, který se není nucen zodpovídat žádnému volenému orgánu,“ uvádí Varoufakis a vysvětluje, že rozpory mezi Řeckem a Euroskupinou nelze vnímat jako střet mezi levicí a konzervativními evropskými proudy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro