Evropský soud: Česká daň na povolenky nebyla v souladu s právem EU

26.02.2015 11:42

Česká daň na bezplatné emisní povolenky z let 2011 a 2012 nebyla v souladu s právem EU, pokud jí podléhalo více než deset procent povolenek. V tiskové zprávě ke svému dnešnímu rozhodnutí to napsal Soudní dvůr Evropské unie. Názor evropského soudu si vyžádal český Nejvyšší správní soud v případě stížnosti společnosti Ško-Energo, která je dodavatelem energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto. Informuje o tom ČTK.

Evropský soud: Česká daň na povolenky nebyla v souladu s právem EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Směrnice o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů stanovila, že v letech 2008 až 2012 měly členské země EU 90 procent povolenek přidělovat zdarma. V letech 2011 a 2012 ale Česko na tyto povolenky uvalilo darovací daň ve výši 32 procent. Stát tak v roce 2011 vybral celkem 4,8 miliardy korun, o rok později 2,7 miliardy Kč. Peníze částečně pokryly podporu obnovitelných zdrojů energie.

O vrácení daně požádalo loni několik velkých firem, mimo jiné energetická společnost ČEZ nebo teplárenský Alpiq. Firma Ško-Energo se se stížností proti dani obrátila na soud. U pražského krajského soudu uspěla, stát ale podal kasační stížnost. Nejvyšší správní soud pak požádal o posouzení právě Soudní dvůr EU.

Ten dnes připomněl, že s ohledem na desetiprocentní hranici pro přidělování povolenek za úplatu směrnice brání nejen přímému stanovení ceny, ale také případnému následnému výběru poplatků za přidělení. "Sporná daň vybíraná v návaznosti na přidělení povolenek tedy není slučitelná se směrnicí, pokud tuto hranici nerespektuje," uvedl evropský soud. Uvalení daně podle něj není možné zdůvodnit ani snahou získat dodatečné prostředky ve prospěch výrobců zelené energie, protože takový cíl směrnice o obchodování s povolenkami nesleduje.

Nejvyšší správní soud musí nyní o stížnosti Ško-Energo rozhodnout v souladu s evropským právem.

Soudní dvůr EU ale také upozornil, že cílem směrnice je ochrana některých výrobních odvětví před ztrátou konkurenceschopnosti v důsledku zřízení trhu s povolenkami. Proto by omezení povolenek poskytovaných za úplatu na desetinu mělo být počítáno pro každé dotčené odvětví a ne z celkového počtu vydaných povolenek.

Emisní povolenky zavedla Evropská unie v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého (CO2). Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší, firmy musejí povolenky nakupovat na trhu. V současné době se intenzivně diskutuje o reformě celého systému označovaného jako ETS.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra, čtk

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nesouhlasím s politikou vlády“. Slovenský atentátník na policejním videu

21:13 „Nesouhlasím s politikou vlády“. Slovenský atentátník na policejním videu

Útočník na premiéra Roberta Fica Juraj Cintula z Levic na krátkém videu, které zřejmě vzniklo po zat…