Evropští auditoři začali kvůli možnému střetu zájmů s kontrolami

11.01.2019 20:11

Na českých úřadech začal tento týden audit Evropské komise, sdělila ČTK mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Barbara Hanousek Eckhardová. Tři generální ředitelství komise prověřují předcházení střetu zájmů při přerozdělování evropských dotací. Důvodem pro audit je podezření evropských úřadů, že premiér Andrej Babiš (ANO) může být ve střetu zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert, který dříve vlastnil a v roce 2017 převedl do svěřenských fondů. Zatím audit začal na ministerstvu práce a Ministerstvu pro místní rozvoj. V příštím týdnu bude zahájen ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF).

Evropští auditoři začali kvůli možnému střetu zájmů s kontrolami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Podezření, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla Transparency International ČR, připojili se k ní i opoziční Piráti. Podle nich Babiš i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň jako předseda vlády má vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Babiš to popírá.

Ministerstvo zemědělství na začátku ledna zaslalo Evropské komisi podklady k prověření plateb evropských dotací společnosti Agrofert. Jde například o popis přípravy pravidel a vyhlašování výzev Programu rozvoje venkova (PRV), seznam dotací poskytnutých podnikům ze skupiny Agrofert nebo údaje o kontrolách těchto dotací. Audit na SZIF by měl trvat pět pracovních dní, začne v pondělí, dodala mluvčí fondu Vladimíra Nováková. Výsledky by měly být známy v řádu měsíců.

Auditní mise na Ministerstvu pro místní rozvoj je zaměřena na fungování Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy a fungování řídícího a koordinačního výboru, sdělila ČTK mluvčí úřadu Veronika Vároši. Celkem by se měli auditoři na úřadu objevit čtyřikrát, dvakrát v tomto týdnu a dvakrát v příštím.

„V případě MPSV audit ověřuje nastavení systému řízení a kontroly operačních programů v gesci resortu, to jest operační programy Zaměstnanost a Lidské zdroje a zaměstnanost, se zaměřením na předcházení střetu zájmů,“ uvedla Hanousek Eckhardová.

SZIF od loňského 2. srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt z evropského PRV. Ostatním zemědělcům se dotace standardně vyplácejí. Od srpna však fond stále proplácí Agrofertu dotace na starší projekty nebo na přímé platby. Na investice v PRV šlo koncernu 42,7 milionu korun, celkově 430,6 milionu Kč.

Agrofert trvá na tom, že na jeho straně je vše podle českého i evropského práva. „Nevidíme jakýkoli právní důvod, proč bychom měli zastavit čerpání dotací, či dokonce dotace vracet,“ uvedl již dříve mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

Babiš opakovaně tvrdí, že kvůli evropským dotacím pro firmy koncernu Agrofert není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, vložil do svěřenského fondu a nemá na něj žádný vliv. Studie právní služby EK dospěla ale koncem listopadu k závěru, že český premiér z činnosti Agrofertu stále profituje.

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger před Vánocemi doporučil Babišovi tři způsoby, jak by se mohl střetu zájmů zbavit. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš se následně vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy a tím považuje věc za vyřešenou.

Evropský parlament loni v prosinci přijal rezoluci, v níž vyzval Komisi k přijetí kroků ve věci Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí oznámilo, že nebude Komisi takové žádosti posílat.

Podle zprávy evropských právníků, která koncem listopadu unikla do médií, hrozí to, že Česko bude muset vrátit alespoň část z dotací proplacených letos Agrofertu. Podle analýzy jde o 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč).

Babiš je také podezřelý z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu v případě padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo. Česko se nakonec rozhodlo nežádat EU o proplacení poskytnuté dotace a naopak vyzvalo koncern Agrofert, aby tyto peníze státu vrátil. Holding tak učinil, zároveň ale odmítl, že by to znamenalo přiznání, že farma získala dotaci neprávem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…