Exguvernér Singer: 30 tisíc mrtvých na covid? Žádné ohrožení. Ničíte mladé, vše je jinak

05.11.2020 9:38

Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer v rozhovoru pro časopis Reflex poznamenal, že jako ekonom se po celý život zabývá čísly. Teď se znepokojením sleduje, kam celou Českou republiku vede studium koronavirových čísel. Je bytostně přesvědčen, že je devastována dnešní mladá generace a volá, zastavte to.

Exguvernér Singer: 30 tisíc mrtvých na covid? Žádné ohrožení. Ničíte mladé, vše je jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer
reklama

Miroslav Singer nespokojeně kroutí hlavou nad tím, jak se v Česku pracuje s daty. Zatímco v Česku statistici uveřejnili data o úmrtí ze 36. týdne tohoto roku, v jiných zemích EU už jsou k dispozici data ze 42. týdne. Jak je to možné? Singer by rád věděl, proč máme oproti ostatním zemím EU jen data, která jsou o 6 týdnů starší.

Anketa

Jste pro umožnění korespondenčního hlasování při volbách v České republice?

4%
96%
hlasovalo: 18583 lidí

A to prý není zdaleka jediný český problém.

V jednu chvíli se zdálo, že je epidemie v Česku přece jen pod kontrolou. Kupříkladu nijak významně nerostly počty zemřelých. Nízkým počtem zemřelých často argumentoval předseda vlády Andrej Babiš (ANO).  

Podle Singera nelze vyloučit, že byla čísla záměrně snižována, aby premiér Babiš a jeho kolegové z vlády vypadali dobře před voliči.           

„Nejcyničtější vysvětlení nabídl „apoštol covidové zkázy“, evoluční biolog Jaroslav Flegr, jenž naznačil, že pokles může souviset s potřebou lepších čísel před senátními volbami. Mohl. A určitě se také zčásti přelila nákaza od neidentifikovaných přenašečů bez symptomů na ostatní,“ konstatoval ekonom.

Obětování mladých ve jménu přežití starších

Podle Singera je dnes už v podstatě známo, že nemoc covid-19 ohrožuje především starší občany. Ty je podle jeho názoru třeba chránit, ale nikoli za cenu toho, že budou obětováni mladí lidé, protože mladí lidé jsou budoucností této společnosti a pokud je obětujeme. Bude to hodně bolet, jen to podle Singera uvidíme až časem.

„Což mě vede k dalšímu odstavci, nad nímž se nejspíš mnozí pohorší. Mnohokrát a mnohými bylo zmiňováno, že by nekontrolovaný průchod covidu českou populací způsobil stejné a hrozné ekonomické škody, jaké způsobuje snaha covid zadržovat. Není tomu tak. Odhady počtů obětí v případě takového scénáře, zahrnující i přeplněné nemocnice a nutnost některým pacientům odepírat potřebnou péči, se začínají pro naši zemi stabilizovat někde na úrovni kolem 20 až 30 tisíc obětí. I extrémnější Jaroslav Flegr zmiňoval na jarních, výrazně nadhodnocených odhadech rizik postavenou studii pracující s 50 tisíci oběťmi. Chápu, že nejen u nás má většina občanů a voličů pocit, že si dnešní bohatá společnost takový scénář nesmí připustit. A že stejně přemýšlejí ti, kdo nesou za covid odpovědnost. Odpusťte, ale čistě ekonomicky ani takový scénář případného zvýšení úmrtnosti během jednoho roku o méně než polovinu – spíše méně než čtvrtinu – průměrné hodnoty není schopný ekonomiku, jakou dnes máme, osudnějším způsobem poškodit. Na rozdíl od toho, jaká opatření činíme proti covidu dnes,“ napsal exguvernér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…