Exministr Martin Barták zproštěn viny v korupční kauze

14. 5. 2014 12:26

Pražský městský soud zprostil viny exministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu armádních vozů Tatra. Obžaloba Bartáka vinila z přijímání úplatku, Smrže z pokusu o podvod. Podle rozsudku se trestného činu nedopustili. Verdikt není pravomocný, státní zástupce Dušan Táborský se proti němu na místě odvolal k vrchnímu soudu.

Exministr Martin Barták zproštěn viny v korupční kauze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Barták při odchodu ze soudní síně

„Jsem samozřejmě rád za tento verdikt. Jsem rád, že existuje právní stát," komentoval rozsudek Barták. Počínání žalobce považuje za „zvůli" a chce si nyní rozmyslet patřičné právní kroky. „Určitě to nevzdám, nenechám to být. Ty tři roky zmařeného života bych nikomu nepřál," doplnil.

OutStreamVideoPlayer

Soud se ocitl v poměrně vážné důkazní nouzi

Smrž má o svých dalších krocích konkrétnější představu. Chce podat stížnosti na postup státního zastupitelství, žaloby na náhradu škody a trestní oznámení na novináře Janka Kroupu, kterého viní z rozpoutání celé kauzy prostřednictvím deníku MF Dnes. Tvrdí, že mu trestním stíháním vznikla škoda okolo 100 milionů korun, navíc prý kvůli němu nebyl jmenován honorárním konzulem na Srí Lance, kde podniká. „Nebudu žádat škodu po státu, budu ji žádat po MF Dnes," řekl s tím, že vysouzené peníze by věnoval na charitu.

Předseda senátu Stanislav Králík při odůvodnění rozsudku konstatoval, že soud se ocitl v poměrně vážné důkazní nouzi, a to navzdory tomu, že trestní spis obsahoval stovky listinných důkazů a desítky svědeckých výpovědí. „Skutečně relevantní byly pouze čtyři důkazy, a každý z nich byl do jisté míry kontroverzní," uvedl.

Přímou vazbu k údajné trestné činnosti měly jen výpovědi představitelů automobilky Tatra Williama Cabanisse, Duncana Sellarse a Ronalda Adamse a dále technicky nekvalitní zvuková nahrávka, kterou Adams pořídil na jedné ze svých schůzek se Smržem.

„Netroufáme si tvrdit, že tito svědkové vědomě lžou. Mohlo jít o nepochopení situace a její špatnou interpretaci," prohlásil Králík.

Bartákův známý, podnikatel Smrž se podle obžaloby snažil vylákat z managementu Tatry peníze

Podle obžaloby chtěli muži od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které měla firma při dodávce několika stovek terénních aut. Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý při návštěvě amerického Centreville, kam odjel v únoru 2008 jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši pěti milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem.

„Až po cestě autem z Centreville se (zástupci automobilky) začali ubezpečovat o tom, že to ze strany obžalovaného Bartáka byla korupční nabídka. Byla ale skutečně? Nedošlo k jednomu velkému nedorozumění? Nebyl to ten skutečný důvod, proč tehdy neučinili žádné trestní oznámení?" řekl Králík v narážce na to, že představitelé Tatry se obrátili na policii až po více než dvou letech.

Bartákův známý, podnikatel Smrž se podle obžaloby snažil vylákat z managementu Tatry peníze tím, že před ním předstíral vliv na představitele českého Ministerstva obrany i vlády. Tehdejšímu šéfovi představenstva automobilky Adamsovi prý sliboval například zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů. Podle státního zástupce to zaznělo i na nahrávce pořízené Adamsem.

„Co tam slyší státní zástupce v obžalobě, to tam soud prostě neslyší. Zachycená slova neumožňují kategorický závěr o tom, že by ze strany obžalovaného Smrže proběhlo podvodné jednání," podotkl soudce. Z nahrávky podle něj vyplývá jen to, že se sešly dvě osoby, které uvažovaly o tom, že se stanou obchodními partnery, a proto spolu hovořily otevřeněji, než bývá běžné.

Sám Adams čelil v souvislosti se zakázkami pro českou armádu obžalobě z podplacení

Někdejší šéf kopřivnické automobilky Adams napsal v dnešním prohlášení rozeslaném médiím, že on, Cabaniss i Sellars rozhodnutí soudu respektují. „Třebaže jde o rozhodnutí prvoinstanční, je zřejmé, že v České republice je stále velmi obtížné potírat společensky škodlivé jevy, které provázejí prostředí významných veřejných zakázek a šedou zónu, která je obklopuje," poznamenal.

Sám Adams čelil v souvislosti se zakázkami pro českou armádu obžalobě z podplacení. Žalobce tvrdil, že Adams nabídl Bartákovi na veletrhu v roce 2009 úplatek za to, že ministerstvo Tatře v budoucnu zadá další zakázky. Soud však loni Adamse pravomocně zprostil viny. Američan žádá za své trestní stíhání od českého státu odškodné ve výši pěti milionů korun, které chce věnovat na boj s korupcí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

20:10 Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

Na Miloše Zemana mají Rusové kompromitující archiválie. Michael Kocáb to sice nemůže dokázat, v pořa…