Expert českých odborů: Na důchody bude. Zachrání nás mladí přistěhovalci

04.08.2014 12:11

Vít Samek, člen vládní komise pro přípravu změn v důchodovém systému a místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů, navzdory nepříznivé demografické předpovědi věří, že státní důchodový systém nezkrachuje. Rostoucí počet důchodců podle něj totiž vyrovnají mladí imigranti z „třetího světa“.

Expert českých odborů: Na důchody bude. Zachrání nás mladí přistěhovalci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci, ilustrační foto

„Lidé mají vědět, že i nadále budou dostávat státní důchody ve slušné výši. Systém se musí průběžně korigovat, ale rozhodně není nutné dělat revoluční změny,“ odmítl Samek v rozhovoru pro Aktuálně.cz spekulace o možné zhroucení důchodového systému.

Nedostatek peněžních prostředků na vyplácení důchodů, který by v budoucnu mohl nastat v důsledku ubývání lidí v produktivním věku a exponenciálnímu růstu počtu důchodců totiž nepovažuje místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů za nepřekonatelný problém.

Imigranti z třetího světa zaplatí důchody

V Česku totiž podle jeho mínění již díky imigraci počet lidí nepatrně vzrůstá. „Pozitivní přitom je, že přicházejí především mladší lidé v produktivním věku. Ti jsou z ekonomického hlediska pro nás nejvýhodnější, stačí jim jen zajistit práci. Budou-li ji mít, pak budou dotovat náš důchodový systém, protože s sebou nepřinášejí skrytý dluh spočívající v nákladech na péči od narození do vstupu na trh práce,“ předestřel možné řešení demografické krize, které by vytrhlo trn z paty důchodovému systému.

Imigrace ze třetích zemí, i přes řadu problémů, které s sebou přináší, stručně řečeno představuje v očích Samka nástroj, který dokáže levně nahradit chybějící národní populaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

16:35 „Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Komentátor míní, že většina senátorů jsou pouze parodie, a stáří mo…