Expert na Čínu Vít Vojta kroutí hlavou: To, co předvádí Evropský parlament...

07.08.2021 14:44 | Zprávy
autor: mp

Sinolog Vít Vojta považuje za jasně dané, že čínská ekonomika předhoní tu americkou. Položil si otázku, jak by na tento fakt měla zareagovat Evropská unie. Nabídl také jasnou odpověď, která se však asi nebude líbit v Evropském parlamentu.

Expert na Čínu Vít Vojta kroutí hlavou: To, co předvádí Evropský parlament...
Foto: Repro Europarlament
Popisek: Europarlament

Řada odborníků již několik let opakuje, že 21. století bude stoletím Číny a v širším kontextu stoletím Asie, které narůstá populace, ale tamní vlády zároveň vkládají hodně peněz do vědy a výzkumu. Věda a výzkum přitom dlouho byly dominantou Západu, jenže dnes už to neplatí. „Asijský podíl na globálním růstu technologických firem byl již v roce 2018 nadpoloviční, stejně tak výdaje na výzkum a vývoj, a v neposlední řadě i nárůst patentů přinesla z 87 % právě Asie,“ napsal Vojta v komentáři pro MF Dnes.

Napřed jsou asijské země i v hledání nových energií. Jižní Korea a Japonsko experimentují s vodíkem. Čína a Indie vsázejí na solární energii.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co by měla podle vás EU udělat?

Myslím v reakci na válku na Ukrajině? Jak by měla přistoupit k Rusku, která válku rozpoutalo a k pomoci napadené Ukrajině? Děkuji za odpověď. Bartošová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslankyně STAN „vycestovala“. A Nerudová se smála, jak doběhla Okamuru

13:05 Poslankyně STAN „vycestovala“. A Nerudová se smála, jak doběhla Okamuru

Tomio Okamura zrušil parlamentní cestu do Bruselu, kde chtěly poslankyně STAN a Pirátů konferovat o …