Expert na sociální demokracie: ČSSD by se měla pohnout ke středu

17.05.2010 15:06

Volební program ČSSD zní ve výsledku hezky, ale trochu připomíná sedmdesátá léta, domnívá se německý politolog Merkel v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Expert na sociální demokracie: ČSSD by se měla pohnout ke středu

Politolog Wolfgang Merkel, přední německý expert na politickou transformaci, v knize Reformní schopnosti sociální demokracie spolu s dalšími autory zkoumá, jestli sociálnědemokratické strany v západní Evropě byly schopné reagovat na současné politické a ekonomické výzvy. Nyní pracuje na knize o sociálnědemokratických stranách ve střední a východní Evropě. Tam bude příspěvek i z České republiky.

Merkel pro Respekt soudí, že sociálnědemokratickou politiku v západní Evropě nyní prosazují jiné strany, zatímco u nás není příliš velká konkurence od křesťanskodemokratické strany. „ČSSD by proto měla více využívat prostor uprostřed politického spektra. O to více, že nebezpečí ztráty hlasů ve prospěch KSČM není příliš velké, protože zásoba voličů této strany je omezená," říká politolog.

Zdravotnictví neprivatizovat, ale poplatky v něm platit

Moderní levicová strana podle něj potřebuje do budoucnosti projekt spravedlnosti, který nespočívá ve třináctých důchodech, ale je postaven na progresivním zdanění, jehož výnosy se musejí investovat do kvalitních sociálních služeb. Nynější program ČSSD mu připomíná stranu, která slibuje něco, co vzhledem k současným problémům veřejných rozpočtů nebude schopna dodržet.

Merkel si ve shodě s Paroubkovou sociální demokracií myslí, že není třeba privatizovat zdravotnictví a je nutné zvýšit kvalitu veřejných nemocnic. „Poplatky ve zdravotnictví - jak je máme také v Německu - ale nikoho neusmrtí," nachází odlišnost. Za správný krok považuje nahradit rovnou daň progresivním systémem zdanění.

Místo třináctých důchodů investovat do vzdělání

„Na třinácté platy všech druhů však nikde v Evropě nejsou peníze. To je jenom symbolická politika. Důležité je investovat do vzdělání, a to zejména nižších sociálních vrstev, protože pro tyto lidi vzdělání představuje takřka jedinou šanci k sociálnímu vzestupu," upozorňuje Merkel. Investice do vzdělání jsou mnohem sociálnější než vyplácení dalších platů. „Ve výsledku mám dojem, že tento program zní sice hezky, ale trochu připomíná sedmdesátá léta".

Německý politolog se neobává možné povolební spolupráce ČSSD s komunisty. „To jsou strašidla minulosti. Vliv KSČM v takové koalici by byl výrazně omezený. A Evropská unie se v minulosti už vypořádala i s horšími vládními stranami, třeba na Slovensku, v Itálii nebo v Rakousku," připomíná Merkel v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Bez zahraničních misí bude v Afghánistánu lidem hůř

Podle jeho názoru se čeští sociální demokraté svou zahraniční politikou sami poškozují, i když uznává, že i u mnoha sociálních demokratů v západní Evropě lze pozorovat sklon k určité zdrženlivosti, co se týká nasazení armád v zahraničních misích. „Otázka ale je, co se v případě Afghánistánu vlastně stane s utlačovanými lidmi, kterým sociální demokraté jinak tak velmi rádi pomáhají," ptá se Merkel.

Související:

Pecina: Pět bodů z programu ČSSD, přes které nejede vlak

Sociální demokracie nemá ráda vzdělané děti

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolik let důchodu vám zbyde? Rouček začal počítat. A popsal, co zažil na demonstraci před Strakovkou

20:32 Kolik let důchodu vám zbyde? Rouček začal počítat. A popsal, co zažil na demonstraci před Strakovkou

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Jako nová forma nevolnictví!“ „Šel jsem tam z jednoho jediného důvodu. Abych p…