Štampach se jako mnozí jiní domnívá, že jméno si nový papež vybral po svatém Františkovi z Assisi, zakladateli žebravého řádu františkánů, který je vzorem důsledného odříkání a lásky k bližnímu, a pravděpodobně si ho bere za vzor. Stejně chápe výběr papežova jména literární historik Martin C. Putna. "Svatý František byl velkým církevním revolucionářem své doby, představoval hozenou rukavici vatikánské pompě," připomněl. Doplnil ale, že je takové pojmenování vlastní osoby obrovská ambice, o níž teprve čas ukáže, zda může být naplněna.
Papež na přechodnou dobu
Štampach ČTK řekl, že papež František se jeví v otázkách partnerské etiky či ve věroučných otázkách konzervativní. "Ale zdá se, že je to člověk klidný, vstřícný, že je schopen naslouchat." Spekulace o tom, že kardinálové zvolili opět staršího papeže z obav o to, aby mladší nepřinesl do nejvyšších pater církve jakousi rebelii, vyvrací. Říká, že římskokatolická církev je "organizace trochu gerontologická" a pro mladé lidi v ní není v případě vysokých funkcí příliš prostoru.
Papež Jan Pavel II. byl v době svého zvolení šestapadesátiletý, říkalo se, že je velmi mladý, ve většině oblastí ale byl relativně konzervativní, připomíná Štampach. Šestasedmdesátiletého Františka vnímá jako papeže na přechodnou dobu, stejně jako se v době jeho zvolení mluvilo o minulém papeži Benediktovi XVI.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp