Expertka na totalitní režimy. Co vidí dnes? Velké varování. Nemusí to trvat dlouho a...

20.11.2021 7:46 | Zprávy

„Lidem stačí relativně krátké období, párkrát přes zadek, nebo přes prsty, aby měli tendenci se přizpůsobovat,“ shrnuje historička Monika Rybová s tím, že nástup totalitních režimů není vůbec otázkou dlouhých let a lidé se přizpůsobí často velice rychle. V rozhovoru pro rádio Svobodné universum také jmenuje, kde vidí riziko nástupu totality a líčí, jak se v současnosti šíří rovnostářství. „My všichni nemáme stejné schopnosti – neumíme všichni stejně opravit auto, nemáme všichni stejné IQ, nemáme stejnou schopnost učit se stejnou rychlostí,“ ukázala přitom.

Expertka na totalitní režimy. Co vidí dnes? Velké varování. Nemusí to trvat dlouho a...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska na 17. listopad 1989

Historička zkoumající totalitní režimy shrnuje, že nástup totality netrvá nikterak dlouhou dobu a často v dějinách stačilo relativně krátké období. „Lidem stačí relativně krátké období, párkrát přes zadek, nebo přes prsty, aby měli tendenci se přizpůsobovat, protože naše touha přežít a mít se příjemně a hezky, pokud možno bez většího odporu, je vždy silnější, je to naše lidská přirozenost,“ shrnuje.

Před samotným uchopením moci provází nástup totalitních systému i participace většinové společnosti nebo části společnosti, která má zrovna možnost se vyjádřit či podpořit tyto totalitní přístupy.

V případě Německa ukazuje, že příčinami nástupu totality byly jak ekonomické problémy, tak určitý problém Němců přijmout porážku z 1. světové války a jejich upozaďování v politice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

0:00 Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

„Máme zločineckou, nekompetentní vládu, která ohrožuje naši bezpečnost a nikdy neřekne pravdu,“ tvrd…