Expremiér zpražil senátory ze zahraničního výboru, kteří tepou Zemana: Jsou jen ignorovatelným pšoukem!

5. 4. 2018 16:05

Postup prezidenta Miloše Zemana v kauze otravy bývalého dvojitého ruského agenta nervovým plynem novičok stále vzbuzuje emoce. To, že po obvinění Ruska, že se tento jed vyráběl na území Česka, pověřil BIS, aby začala pátrat, zda byl tento plyn na území ČR vyráběn či skladován, mnozí čeští politici a novináři označili za velezradu. Expremiér Jiří Paroubek má ale na věc jiný názor a prezidentovy kroky mu přijdou logické. „Je to v národním zájmu,“ uvedl v komentáři na serveru vaševěc.cz.

Expremiér zpražil senátory ze zahraničního výboru, kteří tepou Zemana: Jsou jen ignorovatelným pšoukem!
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Jiří Paroubek v Brně promluvil ke studentům a hostům vysoké školy BIBs

„Zahraniční výbor českého senátu se nám změnil ve výbor pro veřejnou bezpečnost. Používám tohoto expresivního názvu zcela záměrně, protože výbor pro veřejnou bezpečnost v čase jakobínské diktatury v letech 1793–1794, tedy za časů Velké francouzské revoluce, vyhledával systematicky nepřátele státu a předával je revolučnímu tribunálu,“ zahájil svůj komentář na serveru vaševěc.cz Jiří Paroubek.

Naštěstí podle něj však senátní zahraniční výbor takovou pravomoc nemá a jeho usnesení jsou jen plácnutím do vody. „Jsou vlastně zcela ignorovatelným pšoukem,“ uvedl bývalý premiér a dodal, že usnesení, které přijal tento výbor v souvislosti s prezidentovým rozhodnutím, aby BIS prověřila, zda se u nás v minulosti vyráběl či skladoval nervový jed novičok, je jednoznačné. „Naznačuje se v něm, že prezident Zeman pracuje v zájmu cizí mocnosti, tedy přesněji Ruska. Naopak pánové ze senátního výboru v čele s jeho předsedou Bublanem jistě nepracují v zájmu jiné cizí mocnosti (tentokrát spojenecké), ale domnívám se, že nepracují ani v zájmu národním,“ řekl.

„V národním zájmu přece je, aby občané věděli, zda se tady novičok vyráběl, skladoval, nebo se dokonce prodával do zahraničí,“ míní Paroubek, který dal za příklad, že kdyby hledal obdobu v oblasti armádní výzbroje, tak tu a tam se přece objeví české zbraně poněkud nečekaně na některém ze světových bojišť a nikdo nic neví o tom, jak se tam dostaly. „Ani ministerstvo obrany ČR, ba ani BIS. Prostě je to neřešitelná záhada, jak se tam do té vzdálené války české zbraně jen mohly dostat,“ dodal s tím, že čeští občané mají právo se dozvědět, jak to vlastně s tím novičokem je. Zda je důležitější falešná solidarita s našimi (často se mýlícími) spojenci, anebo potřeba pravdy.

Že by za útokem nervovým jedem na Skripala bylo Rusko, je podle Paroubka pouze jedna z možných hypotéz. „Britští odborníci zkoumali a vyzkoumali, že k otravě bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery v britském Salisbury došlo opravdu jedem zvaným novičok. Na druhé straně ovšem Britové nemohli ztotožnit původ tohoto nervového jedu s Ruskem, či dokonce s okolím prezidenta Putina,“ uvedl s tím, že kdyby Rusové chtěli Skripala zlikvidovat, učinili by to nepochybně do doby předání tohoto agenta britským zpravodajcům.

  • Původní zdroj ZDE

V každém případě je expremiér přesvědčen o tom, že britské úřady měly podle Úmluvy o zákazu chemických zbraní Rusům poskytnout vzorek nervového jedu a připustit je k vyšetřování tohoto útoku. „To se ovšem, přestože jsou Britové podle zmíněné úmluvy povinni toto udělat, nestalo. Podle vyjádření většiny expertů, se kterými jsem se měl možnost seznámit, jsem nabyl dojmu, že použití novičoku k útoku má následky pro život obětí útoku zcela fatální a nenapravitelné,“ uzavřel Paroubek s tím, že si jen těžko umí v hlavě srovnat, i když není odborník na nervové jedy, že se Skripal a jeho dcera jaksi zázračně uzdravují.

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prasárničky! Na Klause ml. udeřilo: Jde o zločinné uprchlíky. Zásadní info

7:03 Prasárničky! Na Klause ml. udeřilo: Jde o zločinné uprchlíky. Zásadní info

Poslankyně ODS Jana Černochová nenechala nit suchou na svém bývalém kolegovi Václavu Klausovi mladší…