FOTO Pojďte se s námi najíst, pozvali muslimové Pražany. Takhle to dopadlo

04.04.2016 10:52

Do mešity na pražské Palmovce dorazily v neděli zhruba tři stovky lidí, aby poobědvaly a blíže poznaly svět vyznavačů islámu. Přímo na místě panovala dle zjištění reportéra Blesku přátelská atmosféra, to se však nedá říct o diskuzi, která se stran toho rozpoutala na Facebooku.

FOTO Pojďte se s námi najíst, pozvali muslimové Pražany. Takhle to dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlící se muslimové
reklama

Akci nazvanou „Oběd v mešitě“ uspořádali pražští muslimové, kteří její průběh hodnotí kladně. „Ohlasy od lidí jsou velmi pozitivní. Samozřejmě jsme ještě před akcí dostali i spoustu negativních reakcí, ale z nich si až tak moc neděláme, protože je vidět, že akce přitáhla spoustu lidí, kteří mají zájem o nějaký dialog a o přiblížení se muslimům nebo lidem, kteří jsou nějakým způsobem odlišní,“ pochvalovala si v rozhovoru s reportérem Blesku spoluorganizátorka akce Katka Gamal Richterová.

Podle ní se muslimové setkávají s nenávistnými projevy neustále. „Je to už běžná součást akcí, které jsou pořádány muslimy. Na jednu stranu se od nás chce, abychom se omluvili a distancovali od případných teroristických událostí či jiných tragédií, ale když už něco uspořádáme, tak to vyvolá taky obrovské množství negativních reakcí, urážek, vulgarit, vyhrožování,“ uvedla Richterová.

Nedělní akce se nicméně nesla v přátelském duchu, který nijak zvlášť nenarušila ani skupinka deseti příznivců Bloku proti islámu, kteří zde dle zjištění reportéra Blesku pořádali tichý protest. Ten však nabral poněkud jiný směr, než organizátoři asi původně plánovali.

Orgánizátoři povolili aktivistům vstup do areálu, provedli je po mešitě a vzali je na modlitbu. Antiislamisté si navíc nechali dle zjištění reportéra Blesku naservírovat i jídlo na talíř a naobědvali se. Vypustit s organizátory bílou holubici – symbol míru – ale odmítli. Na muslimy ani po jejich vstřícných gestech prý názor nezměnili. „To ani za tu chvíli nejde. A za to, co se děje ve světě,“ sdělila reportérovi Blesku jedna z protestujících, Veronika Klimentová, která zároveň uvedla, že byli od muslimů označeni za rasisty a skinheady.

V ostrém protikladu k atmosféře přímo na místě stojí diskuze, která se stran akce rozpoutala na sociální síti Facebook, kde o ní informovala iniciativa Hate Free Culture (Kultura bez nenávisti), jež je projektem Agentury pro sociální začleňování při Úřadu vlády České republiky. Pochvalné komentáře jednoznačně přebila řada těch negativně laděných.

„Temer tri stovky lidi. Tak na stesti to neni zase tak velke cislo,ale i tak se divim,ze je mezi nami jeste porad tolik naivnich/zblblych lidi. Kdo, normalne uvazujici, tu muze tuhle zvlastni spolecnost chtit a proc, co z toho? vzdyt se nedokazi absolutne prizpusobit a hlavne ani nechteji. Takova fraska!!!“ rozčílilo například jednu z uživatelek Facebooku.

„To je tak krásný brainwashing, a ta holubice míru, tak to je tak úžasný, myslím, že od dob ČSSR jsem je neviděla. Vida, jsou zpátky. Příště by to chtělo začít exkurzí do Halal řeznictví, každý by mohl dostat vlastní nožík s nápisem Peace, burku s logem HateFree a knížku s instrukcemi, jak naučit manželku poslouchat tak, abych jí nemusel řezat. Jste fakt nechutný propagandisti,“ přidal se další diskutující.

Nouze nebyla ani o jadrný slovník. „Tahne te do hajzlu vsichni muslimaci zasrany!!!!!co si myslite?ze nam ukazete jak jite maso tyranych zvirat a vsichni se z vas poserou?nasrat...fuck off islam!!“ nemazal se s tím jeden z uživatelů Facebooku.

¨

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…