Fakta o těžbě lithia v Krušnohoří. Co vlastně ministr Havlíček podepsal?

08.10.2017 7:19 | Zprávy

O těžbě lithia na Cínovci v Krušných horách se v Česku debatovalo dlouho. Naleziště této perspektivní rudy by podle odhadů mělo být takového rozsahu, že by příjmy z něj dokázaly umořit státní dluh. O možném odtěžení odkališť, ale i nových nalezišť se mluví již několik let a reálná fáze projektu se čím dál tím více přibližuje. Debatu o tom, zda by české lithium měla těžit státní či soukromá firma, tento týden definitivně utnul ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), a to podpisem memoranda ohledně těžby s australskou společností European Metals Holdings Ltd. jen pár týdnů před volbami.

Fakta o těžbě lithia v Krušnohoří. Co vlastně ministr Havlíček podepsal?
Foto: Pixabay CCO, Public
Popisek: Krušné hory (ilustrační foto)

Krátce před volbami hrozí, že se z těžby lithia v Krušnohoří stane třaskavé politikum, které by hypoteticky mohlo otřást preferencemi. Zásadní otázkou z hlediska, kolik peněz nakonec z lithia doputuje do státní kasy, je i to, kdo bude vytěženou surovinu těžit a kdo ji bude následně zpracovávat.  

Pokud by totiž lithium těžila státní firma, jak navrhovali například prezident Miloš Zeman nebo bývalý ministr financí Andrej Babiš, zisky pro stát by byly o poznání vyšší než v případě, kdy se těžby zhostí soukromník, kterým by ještě s přihlédnutím k tomu, o jak náročný projekt se jedná, s nejvyšší pravděpodobností byla velká nadnárodní společnost. S lithiem coby zásadní surovinou navíc od letoška do budoucna počítá i nově schválená vládní surovinová koncepce.  

Debatu o tom, zda bude krušnohorské lithium těžit stát, či soukromá společnost, tento týden rozsekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), který podepsal tzv. memorandum o porozumění s australskou společností European Metals Holdings Ltd. Memorandum je slibem oboustranné snahy o budoucí spolupráci a rovněž maximalizaci možností zpracování vytěžené rudy v Česku.

TEXT MEMORANDA V ČEŠTINĚ.

Z memoranda vyplývá, že obě strany, tedy zejména Česká republika, jsou ochotny „usnadnit investice do všech výše uvedených procesů v oblasti lithia“, zatímco druhá strana se zavazuje především „spolupracovat s cílem maximalizovat možnosti dalšího zpracování v České republice“. Následují závazky jako „maximalizovat pozitivní dopady na ekonomiku a zaměstnanost v okolí Cínovce“ nebo „podporovat užší obchodní a průmyslovou spolupráci a usnadňovat vytváření sítí mezi podnikatelskými subjekty“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tvým úkolem je migranty v Evropě vítat... Pobřežní stráž EU jako partner pašeráků a neziskovek

10:11 Tvým úkolem je migranty v Evropě vítat... Pobřežní stráž EU jako partner pašeráků a neziskovek

Evropská unie navenek deklaruje, že bojuje proti ilegální migraci. Ve skutečnosti však podle Vlastim…