Karel Paták ve svém komentáři na serveru Visegrádský jezdec upozorňuje, že českého pozorovatele války na Ukrajině může mást relativní statičnost frontové linie. Zdání, že se nic nemění, je podle něj klamné. Ruská armáda sice postupuje jen velmi pomalu, často doslova metr po metru, ale za cenu obrovských ukrajinských ztrát.
Zásadní otázkou podle Patáka zůstává, jak dlouho to Ukrajinci ještě mohou vydržet. Jsou totiž už nyní personálně i psychicky na hraně a po faktickém odklonu Spojených států zůstávají i bez dostatečné západní vojenské pomoci.
Paták zároveň zdůrazňuje, že Evropa opět zůstává ve své tradiční roli: hodně slibuje, ale skutečné úsilí v pomoci Ukrajině nezvýšila.
Ve svém komentáři odkazuje na vyjádření finského odborníka na sociální média a dezinformace, který se zaměřuje na ruské informační operace na internetu, Pekky Kallioniemiho. Ten rovněž upozorňuje na pokrytectví západních lídrů. „Prezident Volodymyr Zelenskyj podle něj cestuje po Evropě, účastní se mezinárodních jednání a pózuje na fotografiích s evropskými představiteli, kteří mu veřejně vyjadřují podporu. Ve skutečnosti se ale jejich sliby často nepromění v reálnou pomoc,“ poukazuje na propast mezi sliby a realitou.
Tuto situaci podle Patáka dokresluje i rozhovor, který poskytl speciální průzkumník ukrajinských ozbrojených sil Jurij „Grek“ Ulšin platformě Voxpot. V něm otevřeně přiznává, že Ukrajina v současnosti zaostává nejen v technologiích, ale i v možnostech vedení moderního boje. „Rusové před námi mají náskok aspoň rok. Zeptejte se každého velitele brigády, jaké má prostředky k zásahu nepřátelských cílů ve vzdálenosti deset až třicet kilometrů od fronty. Důležitých cílů je v této vzdálenosti mnoho, ale nemáme je čím zasáhnout. Rusové mohou poměrně bezpečně postavit své pozice dva kilometry od frontové linie. Můžou tam dát třeba minomet a nemají strach, že je trefíme,“ říká Ulšin.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská