Farský usvědčen. O studijním pobytu měl vědět od května, i když to popírá

11.01.2022 22:56

Výsměch voličům a lži, tak nyní někteří definují počínání Jana Farského (STAN), kterého lidé zvolili ve volbách, aby jim pár týdnů poté oznámil, že se pojede na několik měsíců školit k Američanům. Vlnu kritiky se snažil odrážet tím, že před volbami o své zahraniční stáži vůbec nevěděl. K jeho smůle Kateřina Kloubová z Fulbrightovy komise potvrdila opak, věděl o ní už od loňského května, uvedla to pro Echo24.

Farský usvědčen. O studijním pobytu měl vědět od května, i když to popírá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Farský

Argumenty, kterými Farský hájí svou cestu do zahraničí, mnohé šokují. Ač mu občané dali do rukou mandát, oznámil jim, že na půl roku odletí do USA, jelikož získal prestižní Fulbrightovo stipendium. Slib, že „pokud by byl průšvih, hned přiletí“, působí pak až tragikomicky.

Přesto se Farský svého poslaneckého křesla vzdát nehodlá. Stáž v USA bude prý pro Česko také velmi přínosná: „To není výlet, to je vědecká stáž, která se, doufám, promítne do politiky České republiky,“ obhajoval v rozhovoru pro Mladou frontu DNES, že bude práci poslance vykonávat až z amerického Oregonu.

Když taková vysvětlení očividně nikomu nestačila, přišlo na řadu vymlouvání. Jednoduše Farský začal tvrdit, že je ve všem nevinně, protože stáž byla nečekanou příležitostí, o které se dozvěděl až po volbách.

 

Ovšem není tomu tak. Fulbrightova komise potvrdila, že Farský věděl o tom, že dostal ne půlroční, ale osmiměsíční prestižní stipendium do amerického Oregonu, již loni na jaře, tedy dlouhou dobu před komunálními volbami. „Výsledek se pan Farský dozvěděl na jaře v květnu. V únoru jsou pohovory s uchazeči, v březnu se vyjadřuje k nominantům americká strana a v květnu oznamujeme výsledky stipendia,“ řekla Kloubová pro Echo24, že o výsledcích byl poslanec informován už na jaře minulého roku.

Původní zdroj ZDE.

Jan Farský navíc svým rozhodnutím zřejmě porušil koaliční smlouvu mezi Starosty a Piráty.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…