Fiala: Babiš zanedbal energetickou bezpečnost Česka

05.05.2022 11:04

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) vyrazí do Německa. Novinářům sdělil, co všechno hodlá řešit při své cestě do Berlína. Zmínil např. projekt společnosti Gigafactory, ale i o další věci. Při svém vystoupení zkritizoval předchozí vládu Andreje Babiše za to, že zanedbala péči o energetickou bezpečnost Česka.

Fiala: Babiš zanedbal energetickou bezpečnost Česka
Foto: Repro ČT
Popisek: Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci vlády

Premiér Petr Fiala odlétá na oficiální návštěvu Německa, kam ho pozval německý kancléř Olaf Scholz. Před cestou ještě předstoupil před novináře a promluvil. Svou cestu označil za důležitou, protože „s Německem nás pojí celá řada kontaktů, politických, hospodářských i mezilidských,“ pronesl do kamer. „Je to velká sousední země a máme zájem na dalším rozvíjení vztahů,“ zdůraznil také.

S kancléřem se hodlá bavit např. o podpoře projektu firmy Gigafactory, o kterou stojí německá společnost Volkswagen, pod níž spadá i česká Škoda.

Vedle toho chce Fiala řešit propojení Česka a Německa skrze vysokorychlostní tratě.

Koronavirová pandemie, ale i další krize podle premiéra ukázaly, jak důležité je mít dobré vztahy se svými sousedy.

„S kancléřem Scholzem chci také řešit projekty obranné spolupráce. Ty projekty dostávají novou dimenzi v souvislosti s tím, co se děje na Ukrajině a jaké agresi ze strany Ruska čelí a jakému ohrožení vlastně čelí celá Evropa,“ pokračoval předseda vlády.

Pozornost věnoval také energetické bezpečnosti Česka a prozradil, že chce s kancléřem Scholzem hovořit o možnosti využít německé terminály na LNG i pro Česko. „Vrátím se k tomu, co předcházející vláda zanedbala a budu se i v Berlíně, jako ve Varšavě, snažit zajistit dostatek energií pro Českou republiku a posílit naši energetickou bezpečnost,“ zaznělo od premiéra.

Hodlá také debatovat o posílení ropovodu TAL, aby se Česko mohlo co nejrychleji zbavit závislosti na ruské ropě.

„To, co vyčítám předcházející vládě, že se o to nestarala, je zajištění dostatku plynu pro Českou republiku. Abychom měli dostatek plynu a abychom měli dostatek ropy. To je také důležité,“ pokračoval Fiala.

Nakonec prozradil, že stranou pozornosti nezůstane ani nadcházející české předsednictví v EU. 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

4:44 Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

„Najednou jsme viděli v Lidových novinách fotku, jak se usmívá na Eduarda Stehlíka a Petra Pavla s t…