Fiala: Dojednali jsme peníze Ukrajině. Proto neproudí další uprchlíci

03.01.2023 12:41 | Ze sítí

Premiér Petr Fiala zhodnotil poslední půlrok, v němž Česká republika předsedala Radě Evropské unie. Zdůraznil, že úkolem českého předsednictví bylo řešit evropské problémy, ale současně pomoci českým občanům. Fiala popsal, jak se podařilo problémy EU řešit a jak přitom jeho vláda pomohla i českým občanům.

Fiala: Dojednali jsme peníze Ukrajině. Proto neproudí další uprchlíci
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Petr Fiala

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci před kamerami ČT zhodnotil půlrok českého předsedání Radě Evropské unie. Zdůraznil, že předsednická země musí vždy hledat kompromisy, což podle jeho vlastních slov kabinet opravdu dělal, ale nezůstal jen u toho. „My jsme tak postupovali, ale současně i tak, aby naše předsednictví ve výsledku zahrnovalo zájmy občanů České republiky," poznamenal ministerský předseda.

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 27206 lidí

Podle Fialy to byl složitý půlrok, který ovlivnila ruská invaze na Ukrajinu a s ní spojená energetická krize a inflace. Z toho prý pro české předsednictví vyplývala nutnost splnit řadu úkolů a Fiala svým spoluobčanům oznámil, že tato rozhodnutí byla přijata jak ve prospěch občanů EU obecně, tak pro občany Česka zvláště. „Musíme si uvědomit, že evropská politika se neustále propisuje do života Evropanů a tedy i do života občanů České republiky. ... Získali jsme respekt, který teď musíme dál využívat při dalších vyjednáváních,“ řekl Fiala.

Pro české občany jsou podle Fialy zásadní kroky domluvené v oblasti energetické politiky, aby v Česku a v celé EU bylo dost energie i v nelehkých časech.

Za úspěch označil i to, že se českému předsednictví podařilo dojednat balík finanční pomoci EU určený Ukrajině na rok 2023 ve výši 18 miliard euro. I díky této finanční pomoci Ukrajinci nebudou nuceni k masovým odchodům z vlasti a nemusí tak nastat další migrační vlna, která by hrozila, pokud by se finanční pomoc nepodařilo domluvit.

Česko prý uspělo i v oblasti životního prostředí.

„Dosáhli jsme řady dohod, které snižují emise CO2, ale taky snižují naší závislost na Rusko. A současně, což je důležité u těch vyjednaných věcí, dohody obsahují pojistky proti negativním dopadům na naše občany a firmy. Např. odklad opatření v případě, že ceny energií budou nadále vysoké. Automatické uvolňování povolenek v případě růstu jejich cen. 30 procent povolenek pro české teplárenství zdarma a další věci, které zase v konkrétních dopadech pocítí naši občané,“ pravil Fiala s tím, že objem finančních prostředků, které vyjednala Česká republika pro modernizaci přesáhl balík 1200 miliard korun.

„Evropa musí podporovat Ukrajinu, protože Ukrajina se brání a bojuje proto, abychom nemuseli bojovat my. Naše humanitární a finanční pomoc také pomáhá tomu, aby další desetitisíce a statisíce Ukrajinců nemusely utíkat ze své země a zachraňovat své životy v dalších evropských zemích. Aby mohly zůstávat doma, jak si to oni sami přejí,“ pravil Fiala.

Upozornil též, že právě české předsednictví dovedlo Chorvatsko jak do Schengenu, tak do eurozóny. „To je věc, kterou nepochybně ocení mnozí čeští občané, kteří pravidelně tráví svou dovolenou v Chorvatsku,“ uvedl Fiala.

K tomu české předsednictví dokázalo uspořádat stovky různých akcí, jednání, kulturních akcí. „Takovou viditelnou akcí bylo historicky první zasedání Evropského politického společenství, kde bylo 44 lídrů z celého evropského kontinentu. I země jako Turecko a Ázerbájdžán usedly k jednacímu stolu,“ řekl Fiala.

Česko podle premiéra získalo cenné kontakty v celé EU a je považováno za důležitého hráče v EU.

Na závěr poděkoval členům vlády, diplomatům i úředníkům za to, jak velký kus práce v rámci českého předsednictví EU odvedli. Na předsednictví se prý celkově podílely dva tisíce lidí a celý půlrok zvládly pracovat s obrovským nasazením.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blažek a zasahování do živých kauz? Zřejmě šlo o něco jiného. Ostrý vzkaz „chvilkařům“

18:50 Blažek a zasahování do živých kauz? Zřejmě šlo o něco jiného. Ostrý vzkaz „chvilkařům“

Nařčení ze zasahování do živých kauz a ze střetu zájmů čelí ministr spravedlnosti Pavel Blažek. On s…