Fiala: SPOLU se nerozpadne. Martin Kuba? Z toho strach nemám

25.01.2021 9:42

Předseda ODS Petr Fiala v rozhovoru pro Právo zdůraznil, že předvolební koalice ODS, TOP 09 a lidovců nazvaná SPOLU se po volbách rozhodně nerozpadne. ODS prý na koalici kývla i kvůli prezidentovi Miloši Zemanovi. Prozradil také, že v něm Piráti vzbuzují pochybnosti a že se nebojí jihočeského hejtmana Martina Kuby.

Fiala: SPOLU se nerozpadne. Martin Kuba? Z toho strach nemám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala na 29. kongresu ODS

„Nejsme slepí a hluší. Víme, jakým způsobem funguje přepočet hlasů na mandáty. A rovněž víme, kdo je na Pražském hradě. Z toho důvodu potřebujeme být co nejsilnější, a proto jsme se spojili před volbami se stranami, které jsou nám programově a názorově nejbližší. Jsme přesvědčeni, že tímto způsobem vyhrajeme a odstraníme obavy, které má středopravicový volič, a jeho hlas tedy nebude ztracený,“ zdůraznil Fiala.

Anketa

Přímo na covid v Česku zemřela zhruba 1/3 lidí, kteří jsou uváděni jako oběti, uvedl ministr Blatný. Měl to říkat?

93%
7%
hlasovalo: 7380 lidí

„Po léta se prezident Zeman nijak netají sympatiemi k vládě i k Andreji Babišovi. Je to pořád dokola. Ale myslím, že když volby vyhrajeme a budeme dostatečně silní a rozhodní, bude určitě prostor pro vyjednávání s prezidentem Zemanem,“ dodal.

Voliči mohou mít podle Fialy jistotu, že pravicová trojkoalice potáhne za jeden provaz i po volbách a to podle smlouvy. Podobné předvolební smlouvy, jakou mají Piráti a Starostové a nezávislí.

Osobně je přesvědčen, že koalice SPOLU volby vyhraje.

Předseda ODS také prohlásil, že povolební spolupráci s Piráty si dokáže představit, zatímco spolupráci s hnutím ANO nikoliv, neboť vládu ANO chce ODS nahradit. Už před volbami v roce 2014 sliboval, že ODS nepůjde do koalice s ANO a také do ní nešla.  

Přesto prý politika Pirátů vzbuzuje ve Fialovi některé otázky, např. ta, zda Piráti budou ochotni dodržovat české závazky v rámci NATO. Rád by od Pirátů slyšel, jak to bude.

Nakonec zdůraznil, že nemá pocit, že ho ohrožuje jihočeský hejtman Martin Kuba. Naopak má prý radost z toho, že na rozdíl od vlády byl schopen připravit nějakou krajskou očkovací strategii a realizovat ji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…