Fiala na Babiše: Poštváváte Čechy proti Ukrajincům. A věc, co zapadla

27.03.2022 13:38 | Zprávy

Hlavním hostem nedělních Otázek Václava Moravce byl premiér Petr Fiala (ODS). „S těmi důsledky války se budeme vyrovnávat nejen tento rok, ale i celý příští. Lepší zprávu nemám,“ začal Fiala vážně. A hned ještě přitvrdil. „Tato strašná válka na Ukrajině nemůže Putinovi projít,“ zdůraznil Fiala. A oznámil, že se pracuje i na předávání tanků a dalších zbraní Ukrajině. Tvrdou ránu Fiala zasadil také Andreji Babišovi (ANO).

Fiala na Babiše: Poštváváte Čechy proti Ukrajincům. A věc, co zapadla
Foto: Screen ČT24
Popisek: Petr Fiala u Václava Moravce

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) po prvních 100 dnech ve funkci premiéra vyjádřil naději, že se podaří válku ukončit co nejrychleji. Ale jedním dechem občany také varuje.

„Ale s těmi důsledky války se budeme vyrovnávat nejen tento rok, ale i celý příští. Lepší zprávu nemám. Ty záběry, které tady všichni vidíme, jsou strašné. Vídali jsme je snad jen v záběrech z druhé světové války. Je to strašné, bude to mít strašné důsledky pro Evropu. Myslím, že si to možná ještě ani všichni neuvědomujeme. Ani já, který jsem dlouhodobě varoval před Ruskem, jsem si nedokázal představit, že se budou dít tak strašné věci,“ poznamenal vážným hlasem Fiala.

V tuto chvíli je podle něj třeba směřovat ke konci války, to jest ze všech sil podporovat Ukrajinu, ekonomicky i dodávkami zbraní, a stejně tak akcemi na Rusko. „Tato strašná válka na Ukrajině nemůže Putinovi projít,“ prohlásil Fiala.

Ruský prezident musí podle českého premiéra vidět, že mu nezbude nic jiného, než si sednout k jednacímu stolu a dojednat mír. Západu tady podle premiéra jde o záchranu Ukrajiny. O nic jiného. Ještě před 6 týdny ti lidé žili stejně normálně jako dnes Češi, Moravané a Slezané, ale pak jim Rusové rozbombardovali domy, donutili je odejít z práce a bojovat o svobodu své země.

Podle Fialy se pracuje na tom, aby Ukrajinci dostali k využití celou paletu zbraní, ale musí to být zbraně, které Ukrajinci znají, se kterými zvládnou hned zacházet a případně si je dokážou také opravit v případě poškození. Podle Fialy může dojít i na dodávky tanků.

„Na tom se také pracuje, ale nemohu jít do nějakých větších podrobností. Jsme ve válce. Válka je vedle nás. Aliance se snaží dodávat i tanky i další prostředky. Ta snaha je prostě zřejmá, protože Ukrajinci bojují i za nás a myslím, že si to všichni uvědomujeme. Oni potřebují dostatek techniky ke své obraně, protože oni čelí obrovské ruské přesile. Vladimir Putin nepočítal se dvěma věcmi. S odhodláním Ukrajinců se bránit, a s jednotou Západu,“ poznamenal český premiér.

Česko prozatím Ukrajině dodalo vojenskou pomoc přibližně za 2 miliardy korun. „Já nemůžu žádnou konkrétní částku potvrzovat, ale budeme dodávat dál. Znovu zdůrazňuji, že Ukrajina bojuje i za nás. Iluze, že kdyby Putin dobyl Ukrajinu, tak se zastaví, je opravdu jen iluze, protože on by se nezastavil, on by pokračoval dál, protože on má ty vize obnovení sfér vlivu, a to je něco, co je pro nás nepřijatelné,“ zdůraznil Fiala.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …