Fiala nabízel v NATO výcvik ukrajinských vojáků. A dvě procenta HDP na obranu dáme

23.06.2022 19:35

Český premiér Petr Fiala (ODS) po čtvrteční schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem uvedl, že by Češi mohli cvičit ukrajinské vojáky a oznámil, že jeho kabinet chce v roce 2024 dávat dvě procenta HDP na obranu, informují Seznam Zprávy.

Fiala nabízel v NATO výcvik ukrajinských vojáků. A dvě procenta HDP na obranu dáme
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Petr Fiala

Petr Fiala sdělil Stoltenbergovi, který ocenil české dodávky zbraní na Ukrajinu, že se však tenčí zásoby, které ČR může ukrajinské armádě poskytnout.

  • Původní zdroj ZDE

V kontextu toho Fiala dodal, že Česko je proto připravené podílet se i na výcviku ukrajinských vojáků. „Mohli bychom se na tom podílet v rámci širší skupiny, jsme připraveni o tom jednat. Nemá to v tuto chvíli tak konkrétní podobu, jako je naše vojenská a humanitární pomoc, je to debata, která probíhá, jak v rámci NATO, tak s evropskými zeměmi a my jsme připraveni se do takové pomoci zapojit,“ sdělil Fiala.

Jménem své vlády ČR také Fiala přislíbil, že v roce 2024 splní ČR dlouho slibovanou investiční kvótu na zbrojení, tedy 2 % HDP.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Navrácení Ukrajinců

Proč by měli Ukrajinci, kteří už na Ukrajině nežijí třeba 20 let jít nyní za Ukrajinu bojovat? Nebo i ti, co jít bojovat nechtějí z jakýchkoliv důvodů, proč je nutit? Navíc nechápu to, že nejdřív jste vehementně podporovali přijetí uprchlíků z Ukrajiny a teď je zas tlačíte k návratu. Zamýšlel jste s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úlet Jakuba Voráčka, hvězdy ČT po boku Záruby. Hrubé

10:07 Úlet Jakuba Voráčka, hvězdy ČT po boku Záruby. Hrubé

Zblblí Češi na všechno skočí Andreji Babišovi. Tak se v minulosti vyjádřil někdejší elitní hokejista…