Fiala odolává tlaku na zvyšování mezd. Viceguvernérka ČNB tleská

26.07.2022 19:13

Viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová chválí vládu Petra Fialy (ODS), která podle ní rozumně odolává velkému tlaku na razantní zvyšování mezd. „Pokud by došlo k indexaci mezd o inflaci, tak by bylo zřejmé, že je rozjetá ta mzdově inflační spirála a té bychom se nezbavili ještě velmi dlouhou dobu,“ uvedla Zamrazilová s tím, že v příštím týdnu se rozhodne o dalším možném navýšení základní úrokové sazby.

Fiala odolává tlaku na zvyšování mezd. Viceguvernérka ČNB tleská
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová

„V tento moment k tomu sbíráme ekonomická data, zejména vývoj HDP za druhé čtvrtletí, a tam uvidíme, jestli spotřebitelská poptávka posílila, nebo oslabila, stejně tak zahraniční obchod. Ta data dostaneme v pátek a podle toho se budeme rozhodovat,“ uvedla Zamrazilová v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. 

Jednu ze zásadních příčin inflace, a to stoupající ceny energií, prý ČNB nijak ovlivnit nemůže. „Inflace je velmi vysoká a v příštích měsících bude ještě bohužel sílit, především kvůli přeceňování energetických ceníků. V tom spotřebním koši českých domácností je ta energetická část výrazná, proto jsou české domácnosti možná zasaženy více než v zahraničí. A tohle není oblast, kterou zvyšování úrokových sazeb nějak ovlivní, s ceníky energetických služeb bohužel nic neuděláme,“ vysvětlovala Zamrazilová, že se očekává další růst inflace.

Naopak na brždění inflace se podle Zamrazilové podílí Fialův kabinet, který zatím odmítá zvyšovat platy o celou výši inflace. „Velmi pečlivě sleduji informace o mzdových vyjednáváních, ať ze strany vlády, která podle mě celkem rozumně odolává tomu tlaku na zvyšování mezd. Ale také pečlivě sleduji kolektivní vyjednávání v rámci tripartity, protože pokud by došlo k indexaci mezd o inflaci, tak by bylo zřejmé, že je rozjetá ta mzdově inflační spirála, která zatím je ještě v zárodcích. Té inflace bychom se pak nezbavili ještě dlouhou dobu,“ varuje Zamrazilová.

Dlouhodobé pokračování inflace by podle ní byl důvod pro další zvyšování úrokových sazeb, a to by lidem nadělalo velké problémy. „Zvyšování mezd o inflaci by pro zaměstnance bylo jen krátkodobé vítězství, protože zaměstnavatelé by museli vlivem větších výdajů propouštět a zvyšovala by se nezaměstnanost,“ vysvětlovala viceguvernérka ČNB.

„Jakmile by nám začalo krachovat větší množství podniků, nezaměstnanost by mohla být vyšší dlouhou dobu, a to neřeším, co by se mohlo stát s hypotečními úvěry, kde by mohla nastat velmi nepříjemná situace. Pokud by ty vyšší sazby trvaly delší dobu, což není věc, která by se nám nějak líbila, ale je to jen nutné zlo, ale pokud by nastala ta mzdově inflační spirála, tak by domácnosti byly ohroženy problémy se splácením hypotéky, a ti, kdo si jí plánují vzít, by na to neměli,“ pokračovala ekonomka.

Poté zopakovala, že o dalším možném zvýšení úrokových sazeb se bude rozhodovat s ohledem na čerstvá ekonomická data. „Jsou tady signály z posledních dat, že již rok trvající zpřísňování měnové politiky začalo fungovat a přinášet své efekty. Poprvé například zpomalil meziměsíční nárůst cen, to je velmi důležité. Také jsme utlumili poptávkové tlaky, klesá objem peněz v oběhu a občané přesouvají peníze z běžných účtů na termínované vklady,“ uvedla Zamrazilová.

„My teprve teď sklízíme plody práce kolegů, kteří rozhodovali před rokem a my se zase díváme na horizont dalšího roku. A teď je otázka, zda bychom dalším utahováním měnové politiky neuškodili více, než bychom jí pomohli, zda by to zpomalení inflace stálo za to, že budou mít některé podniky a domácnosti problémy. Je to opravdu Sophiina volba,“ dodala Zamrazilová.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Co se stalo s vašimi sliby?

Slibovali jste legalizaci HHC a místo toho jste zakázali i THC. Jste na sebe pyšní? Co jste vlastně ze svého programu ve vládě prosadili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zážitek na Lipně za 1900 Kč. Nad jídelním lístkem. Pak i na vleku

4:44 Zážitek na Lipně za 1900 Kč. Nad jídelním lístkem. Pak i na vleku

Svíčková na smetaně za 295, smažený sýr s přílohou za 239 Kč, belgické hranolky za 95 korun. Kdo se …