Filip: Komunisté ve vládě? Chtěli bychom vystoupení z vojenské složky NATO

20. 5. 2012 21:47

Podle znovu zvoleného předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je velice možné, že by komunisté spolupracovali s ČSSD v případě vítězství nynější opozice. Měli by ale několik podmínek, například vystoupení Česka z vojenské složky NATO.

Filip: Komunisté ve vládě? Chtěli bychom vystoupení z vojenské složky NATO
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vojtěch Filip při volbě vedení strany

„Pokud by KSČM měla být ve vládě, tak samozřejmě bude prosazovat své priority. Jsou odlišné a v tomto ohledu to samozřejmě nejvíce omezuje případnou vládní koalici,“ připustil Vojtěch Filip v rozhovoru pro server Týden.cz.

Podle něj se totiž cíle ČSSD a komunistů často liší – a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka to dává najevo. „Pan Sobotka velmi výrazně zdůrazňuje návrhy sociální demokracie. V tomto ohledu vyjadřuje názory své strany. Pan Paroubek si někdy pletl svoji roli vůdce opozice tím, že mluvil i za nás, i když naše názory byly odlišné,“ porovnává s jeho předchůdcem Jiřím Paroubkem.

Pokud by ČSSD a KSČM měly po volbách spolupracovat, Filip má připraveno několik podmínek. „Například vytváření bezpečnostní architektury Evropy na bázi společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU a OBSE. Potom může přijít na řadu i otázka, jestli vůbec má Česká republika zůstat ve vojenských složkách paktu NATO. Postup, který zvolila v minulosti například Francie, že vystoupila z vojenské složky, je inspirativní,“ uvedl jako příklad.

Zároveň znovu zvolený předseda komunistů předpokladá, že brzy nastanou hluboké společenské změny, možná i revoluce. „Já myslím, že to bude revoluční změna. Bude to zásadní skok, ne postupné evoluční pozměňování. Lidé si vynutí mnohem větší míru rozhodování, která se neděje jednou za čtyři roky,“ míní Filip.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Majetek? Každému můžu říci ‚polib mi prdel‘. Karel Schwarzenberg upřímně o životě, Havlovi či roku 38

11:25 Majetek? Každému můžu říci ‚polib mi prdel‘. Karel Schwarzenberg upřímně o životě, Havlovi či roku 38

V posledním čísle časopisu Reflex vyšel rozhovor s knížetem, poslancem TOP 09 a též bývalým kandidát…