Filip po schůzce s prezidentem mluvil v ČT o restitucích. Lidé se jich prý bojí

14.11.2013 19:38

Předseda KSČM Vojtěch Filip se dnes setkal s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. „Hlavním tématem schůzky byl výsledek voleb a to, jak ho kdo čte,“ prozradil šéf komunistů v pořadu Interview Daniely Drtinové na ČT 24. Zdůraznil, že hlavním tématem uplynulých sněmovních voleb se staly církevní restituce.

Filip po schůzce s prezidentem mluvil v ČT o restitucích. Lidé se jich prý bojí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu KSČM bylo veselo

„Řekl jsem mu, že zákon o církevních restitucích je před občany České republiky neobhajitelný,“ prohlásil Filip a své tvrzení odůvodnil tím, že strany, které ho prosadily, získaly ve volbách jen dvacet procent hlasů. „Je evidentní, že jde o dar státu církvím,“ dodal kriticky.

Církevní restituce se podle jeho názoru staly pro volby zcela klíčovými, podobně jako korupčnost minulé vlády Petra Nečase. A to prý proto, že KSČM byla jedinou stranou, která navrhovala, aby se občané vyjádřili k vyrovnání s církvemi prostřednictvím lidového referenda, a získala třetí místo v žebříčku vítězů. Poukázal na to, že v momentě, kdy ANO podpořilo návrh ČSSD o odkladu vyrovnání o rok, preference hnutí významně narostly.

Podle Filipa do této problematiky vstoupí i Zeman. „Až bude jmenovat jednotlivé ministry, bude se jich ptát na jejich názor a zcela jistě jim dá nějaké doporučení,“ očekává. Jaké, to ale neví.

Druhým důvodem pro schůzku s prezidentem byla dle slov Filipa otázka, která prý po volbách opětovně vyvstala, a to, zda se i po všech těch peripetiích stále uchovává parlamentní charakter republiky. „Nabídl jsem, aby prezident pozval všechny předsedy politických stran. Souhlasil, pozve prý každého, kdo ho o schůzku požádá,“ uvedl.

Hanáková spáchala podvod na občanech

Je dle něj totiž nutné, aby předsedové jednotlivých politických stran komunikovali tak, aby naplňovali ústavní principy, které v poslední době bývají velmi zpochybňovány. „Navíc tak nemůže docházet k dezinterpretacím jako u schůzek jen dvou předsedů. Je podstatné, že občané vědí, že parlamentní demokracie zůstává zachována,“ míní Filip.

Hospodářské noviny nedávno informovaly o tom, že KSČM v podstatě přejala majetek po KSČ, a tedy i ten, který patřil před rokem 1948 církvím. Filip to však označil jako nesmysl. „KSČ byla vyvlastněna bez náhrady a všechen majetek má nyní stát, toho se ptejte, kde ten majetek nyní je. A příslušný redaktor ať si nastuduje fakta,“ rozohnil se a opřel se do bývalé ministryně kultury Aleny Hanákové za to, že ona nikdy nezveřejnila seznam vydávaného majetku. „To byl velký podvod na občanech,“ obvinil jí Filip.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Zbořil: Já byl přímo u vzniku Občanského fóra. A viděl jsem, jaká se hraje s národem hra s Havlem v hlavní roli

9:00 Zdeněk Zbořil: Já byl přímo u vzniku Občanského fóra. A viděl jsem, jaká se hraje s národem hra s Havlem v hlavní roli

Politolog Zdeněk Zbořil vyznamenaný prezidentem Milošem Zemanem zavzpomínal na listopad 1989. Byl pr…