Filipe, omluv se! ODS tlačila a tlačila, marně. Komunista to ale schytal i tak, Rakušan uspěl

05.06.2020 16:16

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan vyzval Sněmovnu, aby se distancovala od slov předsedy komunistů Vojtěcha Filipa, který v ruských armádních novinách vyjádřil za české občany pochopení pro to, že se ruská stana nestará o pomníky československých legionářů, protože ti se nijak nezasadili o Velkou říjnovou socialistickou revoluci. Podle Rakušana je takovéto chování nepřijatelné. Lidovecký poslanec Marek Výborný mu dal za pravdu. Ozval se i historik Pavel Žáček.

Filipe, omluv se! ODS tlačila a tlačila, marně. Komunista to ale schytal i tak, Rakušan uspěl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Anketa

Měly by skončit Otázky Václava Moravce?

97%
3%
hlasovalo: 25570 lidí
Šéf komunistů Vojtěch Filip dostal od Sněmovny přes prsty za výrok z ruských armádních novin Krasnaja Zvezda, kde za české občany vyjádřil pochopení pro to, že ruská strana nepečuje o některé pomníky československých legionářů.

Dlouhá řada opozičních poslanců dala najevo, že se jim Filipův výrok nelíbí a pokud v zahraničních novinách hovoří jako místopředseda Sněmovny o České republice, měl by mít na mysli skutečnost, že bez úsilí československých legionářů by republika pravděpodobně vůbec nevznikla. Pokud chce adorovat VŘSR, po které byla zavražděna i carská rodina, měl by hovořit jen a pouze sám za sebe.

Šéf hnut Starostové a nezávislí Vít Rakušan proto předložil prohlášení o několika bodech, v nichž se Sněmovna distancovala od Filipových výroků.

„Poslanecká sněmovna se distancuje od rozhovoru místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa v médiu ministerstva obrany Ruské federace Krasnaja zvezda. Deklaruje, že slova místopředsedy Vojtěcha Filipa nereprezentují postoj PSP České republiky k československým legionářům. Vyzývá místopředsedu Vojtěcha Filipa, aby jako ústavní činitel při veřejných prohlášeních důstojně reprezentoval Českou republiku a tradice její státnosti. Prohlašuje, že českoslovenští legionáři, jejich hrdinství a odhodlání na všech frontách první světové války se těší naší úctě, protože se zásadním způsobem zasloužili o vznik samostatného, svobodného a demokratického Československa,“ stojí v usnesení, které poslanci přijal.

V posledním bodu poslali vzkaz také Ruské federaci. „Sněmovna vyzývá Ruskou federaci k plnění svých závazků vyplývajících z mezivládní dohody o vzájemném udržování válečných hrobů, zejména ve vztahu k padlým příslušníkům československých legií.“

Někdejší předseda lidovců Marek Výborný prohlásil, že Filip vystupuje zcela v rozporu s českou zahraniční politikou. „Není možné, abychom tolerovali vyjadřování, která nesou jednoznačný bolševický základ, která nesou něco, co neodpovídá skutečnosti,“ řekl jasně Výborný, podle něhož se Filip zachoval nestoudně.

O slovo se přihlásil také historik a poslanec ODS Pavel Žáček.

Na falšování historie ze strany Komunistické strany Čech a Moravy, a konkrétně jejího předsedy Vojtěch Filipa, jako bychom si již všichni zvykli. Tematicky: krvavá bolševická revoluce, leninsko-stalinský teror, pakt Molotov-Ribbentrop a jeho důsledky, květen 1945, komunistický puč v únoru 1948, politické procesy padesátých let, srpen 1968, normalizační éra, listopad 1989 a nakonec i polistopadové transformační období. To vše jsou subjekty permanentní, lživé a manipulativní kampaně, vycházející mnohdy z normalizační, a někdy dokonce až stalinské propagandy. Asi není možné reagovat na každou demagogicky historizující nepravdu ze strany KSČM, to bychom ostatně nedělali nic jiného. Je nicméně důležité odkazovat se minimálně na výsledky svobodného historického výzkumu posledních tří dekád, především pokud jde o klíčové okamžiky 20. století, neobsahující oproti komunistické totalitní éře žádný povinný ideologický balast. Dnes to ovšem platí dvojnásob. Proto je nutné se ozvat,“ vypálil Žáček.

Anketa

Hrozí v Evropě podobné nepokoje jako v USA?

89%
11%
hlasovalo: 10368 lidí

Filip podle Žáčka zaútočil na památku lidí, kteří svým hrdinstvím a vlastní krví i životy pomohli založit náš moderní stát. Legionáři bojovali nejen za první světové války, ale pomáhali budovat i samotnou republiku a byli ji ochotni hájit i proti Adolfu Hitlerovi. Naši komunisté se jim potom odvděčili tím, že je posílali do vězení.

Žáček si položil otázku, proč to Filip vlastně dělá.

„Klíčovou otázku, kterou si v této souvislosti nemůžeme nepoložit, je otázka, proč předseda KSČM zneužívá svého ústavního postavení? Protože mu to umožňuje polokoaliční, dnes již možná koaliční, historicky nijak neukotvená a bezhodnotová vláda ex-soudruha Andreje Babiše? Potřebuje si vylepšit neostalinský vnitrostranický profil před nadcházející volbou předsedy KSČM? Nebo chce ‚jenom‘ vlivově politicky posluhovat cizí moci, a to proti zájmům České republiky? V sovětsko-ruské terminologii se tomu říká hrát roli užitečného idiota,“ pravil poslanec.  

ODS žádala, aby Sněmovna schválila ještě šestý bod, v němž bylo řečeno, že se má Vojtěch Filip za své výroky omluvit. Tento bod však schválen nebyl, takže Filip se za kontroverzní výroky, od kterých dali jeho kolegové ruce pryč, omlouvat nemusí.

Pro schválení posledního bodu hlasovalo 73 poslanců. Pro přijetí usnesení bylo nezbytné, aby pro hlasovalo alespoň 75 zákonodárců ze 148 přítomných.

Má se Vojtěch Filip omlouvat za své kontroverzní výrok? Poslanci rozhodli

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…