Filosof Bednář: Zemanovy sny o evropské armádě jsou mimo

14.03.2013 15:38

Prezident sní o evropské armádě. Myšlenka je ale neslučitelná s transatlantickou vazbou Evropy, píše filosof Miloslav Bednář v Lidových novinách.

Filosof Bednář: Zemanovy sny o evropské armádě jsou mimo
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Prezident Miloš Zeman se v neděli na Primě prohlásil za eurofederalistu. Kromě toho také říká, že není zastáncem vytváření evropského státu, likvidujícího demokratickou státnost jednotlivých členských státu EU. Problém je v tom, píše Bednář v LN, “že pojem federalismu má v dějinách dosavadního způsobu evropské integrace právě ten význam, který prezident nepřijímá.“

Významné síly v Evropské unii se však o postátnění Evropy zasazují, podle Miloslava Bednáře, nejen od jejího právního vzniku Maastrichtskou smlouvou z roku 1992. Nerealistická eurofederalistická myšlenka stála u zrodu tohoto typu evropské integrace z padesátých let jako výslovně uvedený konečný cíl a dodnes tvoří jeho hlavní ideologicko-politický proud, dodává filosof Bednář v LN.

Jeho neodmyslitelnou součástí je projekt armády EU. Miloslav Bednář soudí podle článku v LN, že právě za ten se prezident Miloš Zeman postavil po svém zvolení a znovu pak v TV Prima. „Tentokrát jej, jak řekl po prezidentských volbách, chápe jako evropský pilíř NATO. Nic ale nemůže být vzdálenější realitě,“ dodává autor.

„Myšlenka vlastní armády se v Evropských společenstvích, posléze EU, brzy utvářela v opozici k transatlantické vazbě Evropy, později ve faktickém odporu hlavního proudu Unie k NATO,“ píše Bednář. Také připomíná, že většinu členských států Unie tvoří členské státy NATO. Otázka spojenecké loajality je tedy podle něj zásadní a klade otázku: „Patří například Německo nebo Česká republika více k NATO, nebo EU?“

V závěru svého článku v LN Miloslav Bednář říká: „Armáda EU by se mohla stát i článkem eurasijské, tedy euroruské, ne-li euro-rusko-čínské protiamerické síly. Nemyslím, že je to přání Miloše Zemana, ale jeho naivní přitakávání eurofederalistické politice armády EU k tomu může vést,“ uzavírá autor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…