Finanční správa ustupuje vesnickým spolkům. Navýšila jim limit, do kterého nemusejí provozovat EET

16.05.2017 15:39

Finanční správa aktualizovala metodiku evidence tržeb pro neziskové organizace. Subjekty, které zisky ze své vedlejší podnikatelské činnosti využívají pro podporu své hlavní neziskové činnosti, získaly z EET výjimku. Týká se to všech těch, jejichž tržby nepřesáhnou 300 tisíc korun ročně anebo 5 procent jejich celkových příjmů.

Finanční správa ustupuje vesnickým spolkům. Navýšila jim limit, do kterého nemusejí provozovat EET
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Příprava Bálešů
reklama

Finanční správa přehodnotila svůj postoj údajně na základě zpětné vazby od neziskového sektoru. Za drobné podnikatelské činnosti tak nyní podle svého generálního ředitele Martina Janečka považuje ty, „které nejsou významné a nemají potenciál konkurovat podnikatelským subjektům“. „Do limitu jsou zahrnutý výhradně tržby z podnikatelské činnosti uhrazené v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo jinými obdobnými způsobu,“ uvádí Finanční správa v tiskové zprávě s tím, že tržby hrazené převodem z účtu na účet se do něj nepočítají. Do EET by tak nově neměly spadat vesnické či obecní spolky jako například folklorní sdružení, spolky seniorů či dobrovolní hasiči. 

Změnu v postoji přivítal senátor Ivo Valenta, jenž se agendou vesnických spolků a jejich výjimky z evidence tržeb zabýval již delší dobu. „Náš společný tlak na Ministerstvo financí se vyplatil,“ poslal své stanovisko Valenta redakci ParlamentníchListů.cz. Valenta přivítal navýšení limitu s tím, že původní hranice 175 tisíc korun byla pro většinu malých spolků nepřijatelná, a to tak, že by do povinnosti EET podle Valenty spadla většina z nich. „Za toto vítězství jsem rád. Jde vidět, že náš společný boj, ve kterém jsem spojil síly nejen s mnoha starosty ze Slovácka, ale také se stovkami neziskových organizací, nebyl marný a že má smysl nenechat pražské úředníky vytvářet nesmyslná pravidla a regulace,“ napsal senátor.

Třistatisícový limit je podle něj nicméně jen další sumou, kterou si úředníci vycucali z prstu a není „podložen žádnou pořádnou argumentací“. „Spolky by podle mne vůbec neměly být svazovány takovými nesmysly, jako je EET. Buďme rádi, že spolky udržují kulturní a sportovní život na venkově a přestaňme těmto aktivním a pracovitým lidem házet klacky pod nohy,“ napsal slovácký senátor.

Podle tiskové zprávy Ministerstva financí však řada neziskových subjektů definuje své povinnosti vzhledem k EET nesprávně a na tomto stanovisku ministerstvo trvá. Neziskové subjekty podle něj neevidují příjmy z hlavní nepodnikatelské činnosti, tzn. například členské příspěvky, dary, dotace či výnosy z veřejných sbírek. Pokud neziskový subjekt uspořádá akci, například výroční ples, hody, oslavy státních svátků, výročí založení obce, ze které inkasuje příjmy (vstupné, prodej zboží a služeb) a tato akce souvisí s posláním neziskového subjektu a není vykonávána soustavně, pak ani případný zisk z dané akce není tržbou z podnikání a není povinnost ho evidovat. „Elektronická evidence tržeb se tak neziskových subjektů v drtivé většině případů vůbec netýká,“ řekla k věci náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: maz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…