Finská novinářka pátrala po ruské propagandě. A zažila strašlivé peklo

30.05.2016 20:52

Finská novinářka Jessikka Aro se pokusila analyzovat, jak ruská propaganda ovlivňuje mediální prostředí v sousední zemi tisíce jezer. Dozvěděla se o tom, jak to chodí především na internetu. Hrozivé jí však přišlo, kolik výhrůžek jí zaslali právě šiřitelé ruské propagandy. Slibovali jí „strašlivou pomstu“. Její příběh přinesl server deníku New York Times.

Finská novinářka pátrala po ruské propagandě. A zažila strašlivé peklo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

„Všechno v mém životě šlo díky ruským trollům do pekla,“ postěžovala si pětatřicetiletá novinářka z finské státní televize Jessikka Aro. V roce 2015 přijela do Petrohradu, aby zjistila, jak se profesionálně vyrábí propaganda šířená na sociálních sítích na Západ od ruských hranic. Když o tom později napsala článek, nestačila se divit, kolik nenávistných reakcí jí přišlo právě přes sociální sítě. Ruští trollové ji slibovali strašlivou pomstu. Bombardovali ji nenávistnými zprávami prakticky pořád.

Ruští trollové o ní na internetu rozšířili zprávy, že bere drogy, stvořili video, v němž ji totálně zesměšnili, a umístili ho na server YouTube. Před budovou finské státní televize přímo v Helsinkách navíc uspořádali demonstraci. Paní Aro se dostalo určité satisfakce, když v březnu tohoto roku získala ocenění za dobrou práci v žurnalistice.

Ruští trollové navíc o novinářce rozšířili informaci, že v mládí byla drogovou dealerkou. Paní Aro přiznala, že ve svých dvaceti letech krátce sama experimentovala s drogami, ale kategoricky popřela, že by je prodávala dál. Jenže informace už byla rozšířena a pochybnosti v hlavách finských čtenářů zasety. A to je podle novinářky přesně to, o co šiřitelům ruské propagandy jde.

Celý text najdete zde.

Finsko má 830 kilometrů dlouhou hranici s Ruskem, a ačkoli není členem Severoatlantické aliance, s NATO spolupracuje a nyní dokonce zvažuje plné členství. Finské politiky k tomu vede počínání ruských sil na Ukrajině. Finská společnost je však v této otázce hluboce rozdělená. Velkou zásluhu na tom má právě ruská propaganda. Rusko má totiž jasný zájem na tom, aby Finsko zůstalo mimo NATO.

„Oni (ruští trollové) zaplňují informační prostor tolika zmanipulovanými informacemi a konspiračními teoriemi, že i duševně zdraví lidé začnou pochybovat o své mysli,“ poznamenává k tomu paní Aro. Kritici Kremlu v zemi čelí záplavě lží a posměchu, které se dá jen těžko bránit, i když poskytujete veřejnosti pravdivé informace.

Jedním ze šiřitelů ruské propagandy ve Finsku, který se neobává vystupovat veřejně a důrazně hájí ruského prezidenta Vladimira Putina, je pan Johan Backman. Dostává se mu prostoru v ruských médiích, kde je prezentován jako ochránce lidských práv. Uznává, že probíhá informační válka, ale trvá na tom, že jde o válku Západu a Rusko je v ní jen a pouze obětí čelící agresi. Trvá na tom, že informace, které ve Finsku šíří, šíří za vlastní peníze. Z Moskvy prý rozhodně peníze nepřicházejí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

15:51 Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

POHLED IVANA HOFFMANA Neznalost zákona neomlouvá. A Ivan Hoffman připomíná, že to platí nejen pro ob…